ЈАЈЦАТА МОРА ДА СЕ ВАРАТ ТОКМУ ТОЛКУ ЗА ДА БИДАТ ДОБРО ЗГОТВЕНИ: Овој трик мора да го знае секоја домаќинка

ЈАЈЦАТА МОРА ДА СЕ ВАРАТ ТОКМУ ТОЛКУ ЗА ДА БИДАТ ДОБРО ЗГОТВЕНИ: Овој трик мора да го знае секоја домаќинка

Што е совршено варено јајце ? Белките се цврсти и не се гумени, а жолчките се сварени, но сепак кремасти. Бидејќи готвењето јајца во основа е едноставен процес, само ставете ги во тава и прелијте ги со вода, луѓето често мислат дека нема шанси да не успеат.

Но, тоа е грешка, бидејќи колку и да изгледа лесно, сепак има работи на кои треба да обрнете внимание. Во следниот текст прочитајте како лесно да готвите јајца со едноставни трикови.

Кога ќе ја истурите водата (нека е ладна) во тавата, внимавајте да биде 3 см над јајцата. Во никој случај не сипувајте топла вода, бидејќи постои поголема можност да испукаат поради температурни промени.

Додадете 1/2 лажичка сода бикарбона, бидејќи тогаш ќе помогне подоцна полесно да ја извадите лушпата, па оставете да зоврие. После тоа, веднаш извадете ја водата од шпоретот и капакот. Ќе продолжат да се варат во топла вода, а во зависност од тоа какви јајца сакате, оставете онолку во тенџерето.

Ако ги оставите 4 минути, ќе добиете меко варени јајца, а потоа жолчките ќе бидат како кога подготвувате пржени јајца.

Ако ги оставите 6 минути, жолчките ќе бидат малку поцврсти на рабовите, но сепак течат во средината.

Ако ги оставите 8 минути, жолчките ќе останат меки и кремасти, а вкусот ќе биде совршен.
Ако ги оставите 10-12 минути, јајцата ќе бидат тврдо варени.

Со еден трик можете лесно да ја исчистите лушпата, а тоа е накратко да ги префрлите варените јајца во сад со ледена вода.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *