Полудевме по овој МЕШЕН леб – навечер мешам во тавчето, а наутро само печам! Прекрасно вкусно

Полудевме по овој МЕШЕН леб – навечер мешам во тавчето, а наутро само печам! Прекрасно вкусно

Фантастичен рецепт за исклучително едноставен домашен леб без месење. Вечерта промешајте и наутро само ставете го плехот во рерна.

Толку лесно, а резултатот е како пекара! Еве го рецептот за највкусниот домашен мешан леб:

Производи: 3 шолји (1 чаша = 250 ml) обично брашно (1 чаша може да се замени со грашок или спелно брашно); 1 лажица путер; 1,5 шолји млака вода; 1 лажичка сув квасец; 1 лажичка семки со вкус; 1 лажичка ленено семе; 1 лажичка сол;

Подготовка: Во сад се додаваат брашното, сувиот квасец, семките, меленото ленено семе, солта, маслото и млаката вода.

Измешајте тенко тесто, покријте го и оставете да стаса преку ноќ (8-12 часа). Најдобро е тестото да се направи навечер, а лебот да се пече наутро или да се измеша тестото наутро и да се пече навечер.

Нараснатото тесто префрлете го внатре, посипете со семки и печете под капак на 230 степени половина час. Садот за печење може да биде кој било, особено со капак и може да се внесе во рерната.

Од ова тесто можете да подготвите и други тестенини. Откако ќе истече времето за печење, отворете ја вратата и печете уште 15 минути во отворена рерна.

Измешан леб. Главната работа е лебот да има крцкава кора. Оставете да се излади и исечкајте. крцкав домашен леб Лебот е навистина одличен, ако го оставите уште малку во рерна ќе добие кафена кора. Од вас зависи како ќе преферирате леб.

Ви посакуваме добар апетит!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *