ЦЕЛИОТ ЖИВОТ ПОГРЕШНО СПРЕМАТЕ ЗЕЛКА САЛАТА: Готвач ја откри ГРЕШКАТА која ја прават сите

ЦЕЛИОТ ЖИВОТ ПОГРЕШНО СПРЕМАТЕ ЗЕЛКА САЛАТА: Готвач ја откри ГРЕШКАТА која ја прават сите

Еве како правилно да приготвите салата од зелка!

Готвач од познат белградски ресторан го сподели со нас трикот за совршена салата од зелка.

Состојки :

  • зелка (ситно сечкана)
  • сол
  • масло
  • оцет
  • шеќер на врвот на лажичка
  • магдонос за декорација

Подготовка:
Ова се состојките за најобична зелева салата, но она што ќе го направи вкусот на ресторанот е редоследот на ставање на состојките и дополнителен трик на крајот.

Најпрво истурете една лажичка сол и исто толку шеќер во зелката. Изгмечете ја зелката со раце и оставете ја да отстои неколку минути.

Истурете го маслото да ја покрие салатата, а потоа оцетот. Промешајте и посолете на крајот.

Конечно, солта е клучна состојка на секоја добра салата, бидејќи како што вели нашиот готвач, кај нас домаќинките најчесто грешат. По инерција во салатата прво сипуваат сол, а потоа сипуваат оцет и масло, поради што солта паѓа до дното и практично ја измива маслото и оцетот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *