ЗАБОРАВЕТЕ НА СОЛ И БИБЕР, ПОЗНАТИ ГОВАЧИ ГО КОРИСТАТ ОВА: ЕМ поздраво и повкусно

ЗАБОРАВЕТЕ НА СОЛ И БИБЕР, ПОЗНАТИ ГОВАЧИ ГО КОРИСТАТ ОВА: ЕМ поздраво и повкусно

Сувите зачини се незаменливи во секое јадење, но поради адитивите што се додаваат не се препорачува толку често да се користат.

Сок од лимон
Додавањето сок од лимон е одличен начин да го зачините јадењето. Најчесто се додава во салати, јадења со месо, но доколку сакате кисел вкус, комбинирајте го со печење или тестенини. Една лажица сок од лимон содржи само четири калории.

Свежи зачини
Еден од најлесните начини да додадете вкус на храната е со свежи и здрави зачини. Можете да ги додадете во сите оброци, а содржат многу малку калории. На пример, ориганото и рузмаринот содржат помалку од три калории по лажичка.

Ким
Овој зачин има малку лут вкус, а најчесто се додава во чорби или јадења со месо. Одличен е во комбинација со пилешко, можете да го додадете и во јогурт, а една кафена лажичка содржи само три калории.

Кари
Овој популарен индиски зачин можете да го додадете во пржениот зеленчук или јадењата со ориз, а одлично оди со тофу, некои месо и зеленчук. Кари содржи само седум калории по лажичка и му дава на јадењето интензивен вкус.

Ѓумбир
Свежиот ѓумбир може да се ренда и како таков е идеален додаток за салати, а доколку го исечете на ленти и кратко го пропржите, може да се користи во маринади или со рижото. Една лажичка рендан ѓумбир содржи само две калории.

Екстракт од супа од зеленчук
Идеален начин да го намалите бројот на калории во оброкот е маслото да го замените со екстракт од зеленчук. Сè што треба да направите е да ја зготвите супата исклучиво од зеленчук, а потоа таа супа можете да ја додадете во секое јадење, дури и во пире од компири или тестенини. Содржи само 1 калорија на 30 ml, доколку не сте додале масти или сол во него.

Лук и кромид
За да додадете богат и интензивен вкус на сите јадења од зеленчук, сосови и чорби, месо и риба, потребно е само да додадете малку кромид или лук. Најдобро е да додадете свеж кромид или лук, бидејќи при готвење или пржење се губи добар дел од вкусот и се додава маснотија. Во просек, една лажичка кромид содржи околу девет калории.

Ароматизиран оцет
Ароматизираниот оцет е едноставен и нискокалоричен начин да додадете нови вкусови на јадењата. Оцетот на јадењето ќе му даде киселост, но и одредена сладост, а се прелива преку салати, се додава во маринадите, чорбите и чорбите. Содржи околу пет калории по лажичка.

Цимет
Овој добро познат зачин има интензивен мирис и додавањето во садот лесно му дава сладост. Може да се додаде во кафе, пијалоци од ванила, јогурт или овесна каша. Содржи само две калории по мала лажичка.

Чај
Чајот може да се користи како зачин, т.е. неговите лисја, како оригано. На пример, можете да додадете листови од зелен чај во пилешката маринада, а вашиот омилен чај одлично ќе се комбинира со десерти. Содржи само една калорија по лажичка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *