ЕВЕ ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ СО НАШЕТО ТЕЛО АКО ЈАДЕМЕ ЈАЈЦА СЕКОЈ ДЕН: Вистината е една, постои одредено ПРАВИЛО

ЕВЕ ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ СО НАШЕТО ТЕЛО АКО ЈАДЕМЕ ЈАЈЦА СЕКОЈ ДЕН: Вистината е една, постои одредено ПРАВИЛО

Јајцата се омилен појадок за повеќето луѓе, без разлика дали се варени или пржени. Освен што се вкусни и од нив можеме да направиме разни специјалитети, полни се со протеини и се многу здрави.

Еден фитнес тренер пред неколку месеци направи голема бучава кога изеде 300 јајца за 10 дена. Ако се подготват на вистински начин, ќе извлечеме максимум од нив, а ако и вие имате навика секојдневно да консумирате јајца, на вистинското место сте!

Има и такви кои поради холестеролот избегнуваат јајца, но тој холестерол омегол се разградува во дигестивниот систем и не се задржува во артериите!

„Се сметаше дека холестеролот омегол од храната е одговорен за зголемен ризик од кардиоваскуларни болести. Сегашната препорака за консумирање две до три јајца неделно се преиспитува, бидејќи многу студии покажаа дека заситените и заситените масти промовираат кардиоваскуларни болести повеќе од холестерол омегол“, објаснува Бранка Мирковиќ, нутриционист.

Колку јајца можете да јадете?
Нутриционистот Мејер вели дека не постои точна граница кога станува збор за бројот на јајца што можете да ги јадете, но тоа секако не значи дека треба да јадете неколку од нив дневно бидејќи така нема да имате простор во телото за други хранливи материи. пишува Мондо.

“Јајцата се совршено здрава компонента на урамнотежена исхрана. Постои врска помеѓу кардиоваскуларните болести кај луѓето со дијабетес тип 2 или зголемениот лош холестерол, па во тој контекст, конзумирањето јајца треба да се ограничи на седум неделно. Тоа значи дека едно дневно или два секој втор, трет ден“, вели нутриционистот Мајер.
Топ 10 причини зошто да јадете јајца секој ден:

Даваат енергија
Едно јајце има околу 6 грама квалитетни протеини и само 70 калории. Јадете две јајца со половина шолја овесна каша и ќе пукате од енергија цел ден.

Ја подобруваат функцијата на црниот дроб
Секое јајце содржи здрава доза на холин кој го подобрува метаболизмот, транспортира витамини и минерали и ја подобрува функцијата на црниот дроб.

Го намалуваат лошиот холестерол
Истражувањата покажаа дека секојдневното консумирање јајца може да го намали лошиот холестерол во организмот и да го зголеми нивото на добриот холестерол. Ова го намалува ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар.

Го подобруваат видот
Јајцата содржат два антиоксиданси – лутеин и зеаксантин, а ги штитат очите и ја намалуваат шансата за развој на очни болести. Покрај тоа, тие го подобруваат видот.

Даваат чувство на среќа
Тие содржат есенцијални амино киселини кои се одговорни за ублажување на анксиозноста, намалување на нивото на стрес во телото и подобрување на расположението.

Помагаат за губење на вишокот килограми
Ако јадете јајца за појадок, ќе јадете помалку во текот на денот – барем така велат експертите. Високото ниво на протеини во нив ќе ве направи посити и нема да посегнувате по грицки.

Ги штити коските
Тие се полни со витамин Д, кој помага да се спречи развој на остеопороза.

Ги зајакнуваат мускулите
Тие се полни со протеини кои се важни за брзо закрепнување на мускулите. Добро е да изедете неколку јајца после напорниот тренинг.

Помагаат во бременоста
Две јајца содржат околу 250 милиграми холин. Лекарите препорачуваат бремените жени и доилките да консумираат од 450 до 550 милиграми холин дневно. Тоа го помага развојот на мозокот на бебето и го спречува оштетувањето на плодот. Јајцата мора да бидат добро термички обработени пред конзумирање.

Косата и кожата се поздрави
Јајцата содржат витамини од Б комплексот кои се неопходни за здрава и убава коса и кожа. Тие не содржат глутен или јаглени хидрати.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *