Ставете прашок за перење ВО мијалникот и турете ја ВОДАТА: Еве што точно ќе се случи, ќе занемете

Ставете прашок за перење ВО мијалникот и турете ја ВОДАТА: Еве што точно ќе се случи, ќе занемете

Сепак, користете мала количина и поблаг детергент.

За отпушување на одводот
Пред да повикате водоводџија за затнат одвод, истурете 1/4 чаша течен детергент во одводот и наполнете го тенџерето со 1 до 2 литри врела вода. Топла вода и лизгав детергент треба да помогнат брзо да се отпушти одводот.

Прашокот за перење одлично ќе го исчисти вашиот автомобил од нечистотија, но внимавајте да не користите премногу. Доволна е една кафена лажичка по кофа со вода. Погрижете се да користите благ детергент за да не ја оштети бојата на автомобилот.

Повеќенаменско средство за чистење
Популарната компанија Go Clean го препорачува ова како решение за многу површини во домот: измешајте 1/3 чаша Varicina, додадете околу 4 литри вода и една лажица прашок за детергент за перење. Со оваа смеса можете да ги избришете ѕидовите, површините во бањата, како и низа други во станот.

За теписите
Разумно е дека детергентот дизајниран да ги отстранува дамките од облеката го има истиот ефект врз тапацирот за мебел и теписите. Едноставно нанесете мала количина сув детергент на дамката, а потоа нежно тријте ја со влажна крпа за да навлезе во дамката. Оставете да делува 5 до 10 минути, а потоа исплакнете.

Миење на подови
Ензимите од детергентот за перење одлично ќе ги исчистат подовите. Користете лажичка детергент на кофа со вода, внимавајќи добро да ја истиснете крпата пред да го избришете подот со неа.

За решетките на рерната
Ставете ги во када или голема кофа и наполнете ги со топла вода додека целосно не се потопат, а потоа додадете 3/4 чаша детергент за перење и оставете да отстои преку ноќ. Потоа исчистете ја маснотијата и нечистотијата со сунѓер или четка.

За отстранување на дамки
Дамките како трева и крв на облека или ткаенини може претходно да се третираат со детергент за перење. Истурете го течниот детергент директно на дамката, а потоа нежно исчистете ја ткаенината со четка за заби со меки влакна. Потоа измијте ја облеката како и обично, пренесува Microsoft News.com.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *