СЕКОЈА ДОМАЌИНКА МОРА ДА ГО ЗНАЕ ТРИКОТ ЗА ТЕСТО ЗА ПИЦА: Истурете 1 СОСТОЈКА и ќе биде МЕКО

СЕКОЈА ДОМАЌИНКА МОРА ДА ГО ЗНАЕ ТРИКОТ ЗА ТЕСТО ЗА ПИЦА: Истурете 1 СОСТОЈКА и ќе биде МЕКО

Тестото за пица ќе биде меко само ако го направите правилно.

Еден рецепт ќе ве воодушеви.Тестото ќе се стопи во устата.

Италија е земјата на пицата , а љубителите на ова јадење ширум светот почнаа да прават некои од нивните варијанти по оригиналниот рецепт со состојки кои одговараат на нивниот вкус, па денес има и слатка.

Веруваме дека Италијанците не се љубители на таков вкус, тие преферираат класици како маргарита и капричоза, а можете лесно да ги направите дома со домашно тесто. Видео со рецепт за тесто за кое се потребни само 10 минути и 5 состојки стана популарно на Инстаграм. Станете мајстор за пица и направете специјалитет по ваш избор.

Состојки:

  • 80 ml топла вода
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 лажичка инстант квасец
  • 135 гр брашно
  • 1 лажица маслиново масло

Подготовка: Во водата се сипуваат шеќерот и квасецот и се мешаат, па се оставаат околу 3-5 минути. Во друг сад измешајте брашно, сол, маслиново масло, додадете го активираниот квасец и мешајте додека состојките не се соединат.

Извадете го тестото на набрашнета површина и замесете го неколку пати. Расукајте во тенок круг и наредете ги состојките по желба.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *