САМО ДОДАЈТЕ 1 СОСТОЈКА ВО БАКЛАВАТА И ЌЕ БИДЕ СОЧНА: СИТЕ ЈА ИЗБЕГНУВАТЕ, но не знаете дека е ТАКА ПОВКУСНА

САМО ДОДАЈТЕ 1 СОСТОЈКА ВО БАКЛАВАТА И ЌЕ БИДЕ СОЧНА: СИТЕ ЈА ИЗБЕГНУВАТЕ, но не знаете дека е ТАКА ПОВКУСНА

Домаќинките досега немале можност да направат ваква сочна баклава.

Секогаш ќе го подготвувате по овој рецепт.
Ќе се зачудите кога ќе видите која состојка ја дава сочноста.

Во минатото баклавата била десерт наменет за најбогатите слоеви на општеството, како султаните.

Овој деликатес можете да го направите на неколку начини, со користење на домашни или купени кори од продавница, фил по желба, ореви, ф’стаци…

Само состојките се секогаш исти за сирупот. Во следниот текст прочитајте како да направите посна баклава за да биде сочна , вкусна и ароматична.

Состојки:

  • 1 пакување кора за пита
  • 250 гр мелени ореви
  • 3-4 лажици презла
  • 2 лажици шеќер

Шербет:

  • 1200 гр шеќер
  • 1 литар вода
  • 1 лимон

Подготовка:
Во сад измешајте ги оревите, презлата и шеќерот. Се редат кората, па мешаниот фил, па кората и така се додека не се искористат сите кори и фил. Филот не го ставајте на последната кора, туку посипете ја со мешавина од кисела вода и масло. (Можете да исечете на парчиња што сакате, триаголници, коцки…)

Печете додека не порумени.
Сварете го сирупот, додајте ги исечените прстени од лимон и кога ќе се полади посипете ги баклавите, па по неколку часа превртете ги баклавите за да се впие сокот од едната и од другата страна.

Може да стои неколку дена.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *