МОЌЕН ЛЕК ЗА БОЛКИ ВО ЗГЛОБОВИ И КОСКИ: Помага после првото нанесување.

МОЌЕН ЛЕК ЗА БОЛКИ ВО ЗГЛОБОВИ И КОСКИ: Помага после првото нанесување.

На сите ни се познати болните сензации во зглобовите. Обично чувствуваме болка во колената, рамената и лактите. Се чувствуваме скршени. По четириесет години, веруваме дека тоа е нуспојава на стареењето. А што ако болките се појават за 25-30 години?

И тоа е старост? Се разбира, може да има многу причини – траума, преоптоварување, скршеници, артритис, ревматизам, но сега нема да разговараме за тоа, туку како да се ослободите од болките во зглобовите.

Не можам да кажам дека имам чести болки во зглобовите, но почнав да забележувам дека понекогаш не можам лесно да ги свиткам и исправам колената. Понекогаш болката се јавува дури и во легната положба.

Научив да се борам подготвувајќи домашна маст, рецепт што го најдов на веб-страница на руската народна медицина. Се подготвува од едноставни состојки кои секоја домаќинка ги има во својата кујна.

Сакам да го споделам овој рецепт со вас, бидејќи е навистина ефикасен и помага веќе по првото нанесување.

Состојки:

  • мед
  • сенф (лут е најдобро)
  • сол
  • сода

1 лажица од се.

Измешајте сè темелно до хомогена смеса. Ставете го во празна кутија за крем или друго пакување. Тоа ќе биде вашата спасоносна благодат.

Апликација:
Со оваа маст добро подмачкајте го болното место и направете преврска, односно ставете најлонска кеса и врзете ја со топло, по можност волнена марама. Чувајте го така 1,5-2 часа.

Постапката најдобро се прави пред спиење, така што по отстранувањето на завоите болниот зглоб останува во мирна состојба. Измијте се наутро.

Не ограничувајте се на еден третман, повторувајте го 4-5 дена по ред. Ефектот ќе го почувствувате по првата постапка. Потоа повторете по потреба. Мастите ќе бидат доволни за неколку дена. Чувајте го во фрижидер.

Нема да верувате што лекува сенфот. Овој вкусен зачин е направен од лековито растение sloe или сенф. Покрај тоа што се користи за лекови против болни зглобови, можете да го користите и за други намени.

Кога ќе настините, нанесете дебел слој и болката ќе исчезне. Ако имате главоболка, нанесете ја на челото и слепоочниците. Кога сте настинати, а грлото ви е изгребано или рапаво, проголтајте една кафена лажичка од овој зачин.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *