СТАР РЕЦЕПТ ЗА ПИТА СЕЧЕНИЦА:Брзо и вкусно готово за час

СТАР РЕЦЕПТ ЗА ПИТА СЕЧЕНИЦА:Брзо и вкусно готово за час

Едноставна и евтина пита со сирење што ќе ви се допадне

Сите сакаат пити и денес има толку многу рецепти, а не се знае кој е поубав. Секако, најпозната пита е бурекот , но и оние со спанаќ, месо или со компири , кои се подеднакво вкусни.

Состојки: 400 гр брашно 100 гр маснотии 4 јајца 350 гр бело сирење 500 мл млеко 200 мл вода

Подготовка: Измешајте вода со брашно и додадете една лажица маснотии. Ставете го тестото и поделете го на 5 дела. Секое парче тесто развлечете го во круг со големина на чинија. Растопете ја маснотијата, а потоа истурете 2 лажици жешка маст врз првото тесто и наредете го тестото и маснотијата на овој начин додека не потрошите четири теста.

Четвртото тесто не се премачкува со маснотии. Расукајте го тестото да биде поголемо од тавата во која ќе печете. Ставете го тестото во тавата, со рабовите над него. Јајцата, млекото и сирењето се матат и половина од смесата се прелива врз тестото.

Потоа ставете го петтото тесто и развлечете го така што да го покрие целиот фил, па истурете го остатокот од филот. Вметнете ги краевите на питата што излегуваат од тавата внатре. Се пече во загреана рерна на 220°C околу 20 минути.

Не е важно дали користите готови кори или сами ги расукувате, питата е секогаш добредојдена на секоја трпеза.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *