ОТСЕГА СВИНСКО ЌЕ ПРЖИТЕ САМО СО ОВАА СОСТОЈКА: Повеќе нема да користите масло, малкумина знаат дека е ПОДОБРО

ОТСЕГА СВИНСКО ЌЕ ПРЖИТЕ САМО СО ОВАА СОСТОЈКА: Повеќе нема да користите масло, малкумина знаат дека е ПОДОБРО

Кога подготвувате свинско месо, треба да обрнете внимание на некои работи за да испадне како што треба.Домаќинките прават големи грешки бидејќи месото излегува блуткаво и не е вкусно.

Доколку штотуку почнувате да готвите, но и ако сте искусна домаќинка, треба да знаете некои основи за подготовка на месо.Кај нас често се јаде свинско месо, но ако немате време правилно да го подготвите, тогаш подобро е да го одложите. Правилната термичка обработка, но и процесот пред него, многу влијае на вкусот, а во продолжение прочитајте на што треба да обрнете посебно внимание.

Немој да брзаш
Темелно одмрзнете го месото пред каква било термичка обработка, доколку е замрзнато. Идеален е кога е на собна температура, бидејќи така ќе биде највкусен, а многу помага и маринадата . Пред да го маринирате месото, задолжително добро да го исушите.

Не користете го чеканот често
Често се случува домаќинките да го удираат месото со чекан пред да го подготват. Но, тоа не е секогаш добро решение, разреденото месо е добро само ако ќе го наполните или пржите, а во сите други случаи загрејте го, оставете го на парче или исечете подебели шницли.

Изберете ја вистинската техника за готвење
Зависи од видот на месото и како ќе го подготвите. Ако е скара, користиме зеленчук, за супа препорачуваме месо кое бара релативно долго време за готвење, а ако се пржи, тогаш филето е вистинското решение. За печење во рерна се препорачува да се користат цели парчиња месо, како парче пафлак, свински врат, бут…

Она што е важно е дека ако месото е квалитетно, не треба да користите многу зачини, само основните, како што се сол, бибер, рузмарин и лук. Секако, не заборавајте да додадете сол и бибер малку пред да биде готово месото.

Комбинирајте различни видови масти
При термичка обработка на месото, обидете се да користите неколку видови маснотии. На пример, ако го пржите, почнете на масло, па во средината додадете путер. Или измешајте маст со путер…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *