ЦЕЛ ЖИВОТ ПОГРЕШНО ГОТВИТЕ ПИРЕ КОМПИР: Жена сподели трик и откри дека е ВАКА ПРАВИЛНО.

ЦЕЛ ЖИВОТ ПОГРЕШНО ГОТВИТЕ ПИРЕ КОМПИР: Жена сподели трик и откри дека е ВАКА ПРАВИЛНО.

И покрај тоа што сте го направиле сто пати во животот, изгледа како цело време да подготвуваме пире од компири на погрешен начин.

Имено, еден корисник на TikTok откри трик како да го направи највкусното и кремастото пире.

Повеќето од нас готват компири во вода , ги посолуваме кон крајот, ги цедиме, па додаваме млеко и путер, а потоа се соединуваме со миксер или се пасираме со преса. Но, се чини дека постои поедноставен, но и пофин начин. Со овој метод ќе се извалкаат помалку садови, а во исто време ќе направите сензационално пире од компири, тврди TikTokerika .

Што е финтата?
Поентата е всушност во единствениот чекор.

Компирите ги сварила директно во млеко, а кога омилениот зеленчук ѝ омекне, додала путер и сол по желба. Потоа исчистила сè и добила кремаста структура без грутки.

Луѓето масовно и се заблагодаруваа за советите и не го криеја ентузијазмот за пирето што го подготвија по нејзиниот совет.

„Никогаш не сум имал вака кремасто и вкусно пире, воодушевен сум“, вели еден корисник.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *