СТАВИ ПАРЧЕ ЛЕБ НА НОГАТА И ПОТОА ГО ЗАВИТКА СО ФОЛИЈА: Кога го соблече не можеше да им поверува на очите!

СТАВИ ПАРЧЕ ЛЕБ НА НОГАТА И ПОТОА ГО ЗАВИТКА СО ФОЛИЈА: Кога го соблече не можеше да им поверува на очите!

Домашните лекови понекогаш изгледаат глупави, но кога делуваат, тие се вистински благослов. Кога болката во нозете ви предизвикува непријатност, постојат многу евтини и лесни начини да се ослободите од болката.

Плускавци на стапалата често се формираат на места каде што се врши најголем притисок. Тие се грди, но постојат начини да се ослободите од нив.

Лек: јаболков оцет и рицинусово масло
Наполнете сад со топла вода, додадете 1 чаша јаболков оцет и рицинусово масло. По 10 дена редовно миење, вашите нозе ќе закрепнат.

Лек: масло од витамин Е
Отворете една капсула со масло од витамин Е и втријте ја на плускавецот. Тоа е одличен третман за нив и ќе помогне да исчезнат за неколку дена.

Лек: кора од лимон
исечете парче лимон и ставете го на плускавецот. Ставете чорап преку него и оставете го да отстои преку ноќ. Повторете го ова додека не исчезнат плускавците.

Лек: кромид и бел оцет
Слично на третманот со лимон, кромидот исто така треба да се чува преку ноќ. Потопете парче кромид во оцет, ставете го на болното место и оставете го да отстои онолку ноќи колку што е потребно.

Лек: леб и јаболков оцет
Парче бајат леб потопете го во јаболков оцет, нанесете на болното место, лепете селотејп и облечете чорап. До утро, блистерот треба да омекне.

Лек: рицинусово масло
Рицинусовото масло е многу ефикасно за омекнување на калусите и може да се користи во текот на денот. Нанесете на погодената област по потреба.

Лек: триење со аспирин
Скршете пет таблети аспирин и додадете капка алкохол за триење или јаболков оцет. Нанесете на плускавецот и нанесете завој. Оставете да делува 10 минути и потоа употребете пинцета за да ја отстраните мртвата кожа.

Лек: горчлива сол
Ова решение трае малку подолго од другите, но е многу релаксирачко. Наполнете леген со топла вода и истурете една рака горчлива сол. Потопете ги стапалата 10 минути и потоа внимателно отстранете ја мртвата кожа со пинцета.

Лек: сода бикарбона
Додадете 3 лажички во сад исполнет со топла вода. Добро измешајте и потопете ги стапалата во неа најмалку 10 минути. Измијте ги нозете и истријте ја омекнатата кожа со камен. Правете го ова еднаш дневно додека вашите нозе повторно не изгледаат здрави.

Лек: камилица
Сварете една до две шолји чај од камилица, наполнете сад со малку вода и прелијте го со чајот. Потопете ги нозете околу 10 минути. Повторете го ова неколку дена навечер пред спиење. Можете да подготвите и мешавина од една кафена лажичка сушена камилица, сок од лимон и млад кромид. Добро измешајте и ставете на погодената област.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *