ДОКОЛКУ СТЕ НАД 50 ГОДИНИ, СТАВЕТЕ ГО ОВА ВО КАФЕТО: Еве што му прави на шеќерот во крвта, доволно е 1 ронка

ДОКОЛКУ СТЕ НАД 50 ГОДИНИ, СТАВЕТЕ ГО ОВА ВО КАФЕТО: Еве што му прави на шеќерот во крвта, доволно е 1 ронка

Иако после 50-тата година функциите на телото се забавуваат, д-р Памела Пик, авторка на најпродаваната книга „Како да го поправите гладот“, тврди дека таа може да се подобри со одредена диета.

Според неа, едниот зачин треба да се додаде во кафето, додека другиот силно го зајакнува имунитетот доколку го додадете во солените јадења.

„Куркумата го зајакнува имунитетот и ги намалува воспалителните процеси во зглобовите, рече таа.

Куркумата делува и превентивно за многу болести, а се препорачува за сите кои би сакале да ги одржат своите когнитивни функции во добра состојба.

“Циметот има антиинфламаторно и антимикробно дејство. Го одржува нивото на шеќер во крвта бидејќи го забавува празнењето на желудникот после јадење. На тој начин го спречува шеќерот од нагло скокање или паѓање и ја подобрува чувствителноста на телото на инсулин”, вели таа. рече и советуваше циметот да се додаде во кафето, додека куркумата се додава во солените јадења или се консумира во форма на чај.

Само еден грам цимет дневно го намалува шеќерот во крвта, триглицеридите, ЛДЛ холестеролот и другите лоши параметри кај луѓето со дијабетес тип 2 .

“Не заборавајте да пиете доволно вода. Водата го оптимизира метаболизмот дури и додека старееме, а по 50-тиот роденден може да забележите дека сте помалку жедни.

Жените треба да пијат девет, а мажите 13 чаши вода дневно. Ако сте физички активни или „Ако живеете во потопла област, можете слободно да пиете повеќе од тоа“, објасни д-р Пик.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *