1 ЧАША ОД ОВАА СОСТОЈКА СТАВЕТЕ ВО ТЕСТОТО ЗА ЛЕБ И ОД СЕГА САМО ТАКА ЌЕ ГО ПРАВИТЕ: Малкумина знаат дека само ова дава мекост

1 ЧАША ОД ОВАА СОСТОЈКА СТАВЕТЕ ВО ТЕСТОТО ЗА ЛЕБ И ОД СЕГА САМО ТАКА ЌЕ ГО ПРАВИТЕ: Малкумина знаат дека само ова дава мекост

Направете мек леб според овој рецепт.
Домаќинките никогаш претходно не го подготвиле ова.

Тестото е меко како душа поради една состојка која мора да се додаде.

Состојки:

Неопходно е:

  • 500 гр брашно
  • 1/2 коцка квасец
  • 1 чаша јогурт
  • 200 мл млака вода
  • 100 мл масло
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка шеќер
  • малку сусам

Подготовка:
Во садот во кој ќе месите, издробете го квасецот во млака вода и додадете шеќер, кратко промешајте да се раствори, додадете го скоро целото брашно и солта… На крај јогуртот и маслото. Се замесува тесто кое ќе биде малку потенко.

Додадете уште малку брашно, само да не ви се лепи за раце. Оставете го топло 30-45 минути. Барем да го удвои. Се замесува кратко и се обликува лебот во тавата. Покријте со крпа и оставете уште 15 минути.

За тоа време вклучете ја рерната на 210 степени,да се загрее рерната. Лебот премачкајте го со малку измешана вода и масло и посипете го со сусам. Печете околу 35 минути додека не порумени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *