ЌЕ ВИ БИДЕ ЖАЛ ШТО НЕ СТЕ ГО ЗНАЕЛЕ ОВА: Можете да ја исчистите рерната со брилијантен трик на кој НИКОГАШ не би ни помислиле

ЌЕ ВИ БИДЕ ЖАЛ ШТО НЕ СТЕ ГО ЗНАЕЛЕ ОВА: Можете да ја исчистите рерната со брилијантен трик на кој НИКОГАШ не би ни помислиле

Кога најчесто ја користиме рерната ? Кога е зима! Ајде да подготвиме одлична храна и да ја загрееме куќата за една цена. Но, кога станува збор за чистење, не сме најсреќни.

Храната остава мрсни траги, а самите печки не се многу лесни за одржување.

Веројатно веќе сте слушнале за повеќето трикови за чистење на рерната , но овој начин на чистење е нешто поинаков, па покрај познатиот раствор „сода бикарбона и оцет“, ќе користите и еден предмет што секој го има во куќата – метална паричка.

Неопходно е:

  • 1 шолја сода бикарбона
  • 1 чаша алкохолен оцет
  • половина чаша вода
  • 1 метална монета

Во сад отпорен на топлина измешајте сода бикарбона, оцет и вода. Растворете го рамномерно преку целата рерна, вклучувајќи ги и жиците.

Садот со остатоците од овој моќен раствор ставете го во рерната на жица, затворете го и вклучете го на 100 степени. Оставете го така еден час.

После тоа време, исчистете ја рерната со сунѓер – додека е топла, нечистотијата и маснотиите ќе се отстранат многу полесно. Сепак, иако е многу моќно, ова решение нема да биде доволно за најтврдокорните дамки, па затоа паричката стапува во игра.

Едноставно користете го за да ја исчистите нечистотијата, а потоа избришете ја со влажна крпа и оставете ја рерната да се исуши.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *