ЈАДЕТЕ ЈА ОВАА ХРАНА СЕКОЕ УТРО ЗА ПОЈАДОК: Откри д-р Перишиќ, ЦЕЛА ЗИМА ќе бидете ЗДРАВИ!

ЈАДЕТЕ ЈА ОВАА ХРАНА СЕКОЕ УТРО ЗА ПОЈАДОК: Откри д-р Перишиќ, ЦЕЛА ЗИМА ќе бидете ЗДРАВИ!

Гастроентерологот проф. Д-р Воислав Перишиќ објасни зошто јадеме повеќе кога е зима и дали тоа чувство на глад е реално или мозокот всушност испраќа погрешен сигнал.

„Зима ни се зголемуваат калориските потреби, зависи колку повеќе внесуваме, треба да внимаваме да не се прегрееме со храна. Ракија се пие и наутро. И тогаш го прегреваме телото. Ако некој се занимава со физичка активност, ако согорува многу калории, тогаш во ред, но оние што седат во канцеларија, навистина нема да потрошат се што внеле“, рече тој.

„Проширувањето на калориите мора да се прилагоди на потребата, а не на она што мислиме дека ќе нè задоволи. Постојат хормони кои го регулираат гладот, грелин и лептин, грелинот е поврзан со чувството на ситост во желудникот. Не за внес на калории. Ако го наполниме стомакот со нискокалорична храна, грелинот испраќа сигнал дека сме сити. Не смееме да го наполниме желудникот со јака храна, а потоа да го запалиме или не, подобро е да се работи за храна богата со растителни влакна“, вели тој.
Луѓето кои не внесувале доволно храна не само што ќе бидат гладни, туку и „замрзнати“, рече тој.

„Ако некој не јаде ништо, ќе му биде ладно цело време. Значи, немате енергија за дополнување на ткивата, не создавате топлина. Спротивно на тоа, ако ви е ладно, можеби сте гладни. Секако, на гладниот му е ладно, па е смрзнато“, вели гастроентерологот.

Дали во зима треба да внесувам повеќе калории од вообичаено, која е препорачаната количина? И дали „главниот“ дел од внесот на калории треба да биде за појадок?

„Сосема сте во право, велат сега, појадокот е главниот оброк во денот. Мора да обезбеди калории и енергија за цел ден. За појадок препорачуваат 1.200 калории! За оние кои гладуваат, тоа е внес за цел ден, 1.600 до 1.800 е оптимално за возрасни“, рече тој.
„Јадете силен појадок, едно јајце е задолжително. Ќе внесете малку калории, но квалитетни „тули“ на телото, липиди и протеини. Па, парче леб со путер, сланина, полномасно млеко и полномасно сирење. Апсолутно јадете го сето тоа, тоа е одличен висококалоричен појадок“, советува докторот.

Ако навистина внимавате на калориите, лекарот советува чувството на ситост да го задоволите „до 50 проценти“ со овошје.

„Пред се, мандарината, пар екселанс ја регулира столицата, а одлична е и за ситост. Јадете две мандарини, компот од дуња, нека е на пример кафич од тиква. Ова се нискокалорични, но заситени намирници. Не јадете банана, има многу калории, со неа ги храниме луѓето по операцијата, мешаме банана со млеко за да им дадеме калории кога не можат да јадат“, вели докторот.

Кој е најлесниот начин за природно слабеење?
„Да ви кажам како ослабев, го зголемив внесот на овошје, јадам 50% овошје за појадок. А за вечера повторно овошје. И јас се чувствувам како Бог! Редовната столица е најважна. Со овошје ќе го регулирате, навистина, колку посочно овошје и столица ќе се регулира, ќе бидете како птица на гранка“, рече тој.

Луѓето често прашуваат како и што да јадат пред тренинг, а докторот рекол дека е неопходен добар појадок.

„Физичката активност го загрева целото тело, но мора да биде исполнета со адекватни калории, во спротивно сме исцрпени. Никогаш не одете на тренинг на празен стомак! Кога вежбаме на празен стомак, автоматски ја користиме енергијата од мускулите, коските и цревата. Автомобилот не може да вози со празен резервоар, па ни останува да го наполниме со гориво по возењето. Храната е нашето гориво, тоа е клучната работа. Јадете 45 минути пред тренинг, за да имаме помал проблем при скокање или трчање.

Знаете што, ако добро појадувавме, 50 проценти од желудникот ќе биде празен за само два часа. Ако јадете 45 минути порано, избегнувате стомачни проблеми при физички напор“, вели тој.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *