СЕКОЈА ДОМАЌИНКА ТРЕБА ДА ЗНАЕ КАКО ДА ПРАВИ СОЧНИ ЌОФТИНА: Додадете 1 СОСТОЈКА од КУЈНАТА и само така ќе бидат МЕКИ

СЕКОЈА ДОМАЌИНКА ТРЕБА ДА ЗНАЕ КАКО ДА ПРАВИ СОЧНИ ЌОФТИНА: Додадете 1 СОСТОЈКА од КУЈНАТА и само така ќе бидат МЕКИ

За Ќофтината да бидат меки, треба да додадете по една состојка што ја користите секој ден.

Сите го користат, но не знаат колку влијае на мекоста.Отсега нема да ги правите без него.

Нема искусна домаќинка која не направила ќофтиња или некое друго јадење со мелено месо , па дури и почетниците да го совладаат брзото подготвување на овие вкусни јадења. Но, колку и да функционира, тие едноставно не секогаш работат за секого. Постои мал трик што го научиле професионалните готвачи, а кој ќе го направи месото посочно и помеко.

Тоа веројатно никогаш нема да ви падне на памет, бидејќи тоа е шеќер . Секој во својот дом веројатно има таков, но никогаш не бил користен за подготовка на месо. Слушајте ги советите на професионалците бидејќи месото ќе биде многу повкусно. Можеби ќе ви изгледа чудно, но не заборавајте да го пробате. Секако, не претерувајте со додавање шеќер бидејќи ќе го уништите вкусот. Тоа му дава на месото неверојатна мекост и сочност.

Јадењето ќе биде лесно за џвакање и ќе се топи во устата. Во исто време, слаткиот вкус нема да се почувствува ако се почитува правилниот сооднос на состојките. Ако има премалку шеќер, малку е веројатно дека месото ќе добие доволно сочност .

Но, вишокот шеќер сигурно ќе го направи јадењето невкусно. Затоа следете го наједноставното правило: по килограм месо – не повеќе од 1 лажица шеќер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *