СЕКОЕ УТРО ПИЕЛА ВОДА СО КУРКУМА: Еве што се случи во нејзиното тело по само неколку дена

СЕКОЕ УТРО ПИЕЛА ВОДА СО КУРКУМА: Еве што се случи во нејзиното тело по само неколку дена

Куркумата е класифицирана како суперхрана и стана светска сензација благодарение на своите лековити својства.

Куркуминот кој се наоѓа во него го зголемува имунитетот и ја спречува штетата предизвикана од слободните радикали.

За возврат, липополисахаридот, супстанца содржана во куркумата, е познат по своите антибактериски и антивирусни својства.

Го помага варењето и ви помага да ги изгубите вишокот килограми
Одредени состојки во куркумата го стимулираат жолчното кесе да произведува жолчка, што го прави дигестивниот систем поефикасен. Овој зачин помага и во избегнување на надуеност и гасови. Запомнете дека доброто варење е клучно за постигнување здрав метаболизам. И ова, пак, помага да се одржи соодветна тежина.

Спречува срцеви заболувања
Благодарение на своите антиоксидантни и антиинфламаторни својства, куркумата може да не заштити од некои срцеви заболувања. За тоа е одговорен веќе споменатиот куркумин. Спречува таложење на холестерол и други супстанции на ѕидовите на вашите крвни садови. Пиењето вода со куркума го намалува ризикот од срцев или мозочен удар.

Го спречува развојот на рак
Куркумата е позната по своите антиканцерогени својства. Повторно, ова се должи на куркуминот содржан во него, кој има антиоксидативно дејство. Истражувањата покажаа дека ако пиеме една чаша вода со куркума дневно, можеме да го намалиме ризикот од развој на рак на црниот дроб, дебелото црево и белите дробови.

Го детоксифицира црниот дроб
Куркумата го зголемува производството на важни ензими одговорни за отстранување на токсините од нашето тело.

Го подобрува изгледот на кожата
Пилинг од куркума е дел од индиските ритуали за нега и убавина со векови. Неговата тајна лежи во антиоксидансите содржани во куркуминот. Тие се борат против слободните радикали, кои се одговорни за побрзо стареење на кожата. Ако секој ден посегнувате по чаша вода со куркума, вашиот тен ќе стане сјаен, здрав и ќе го врати младешкиот сјај.

Рецепт за вода со куркума
Состојки:

  • сок од половина лимон
  • топла вода
  • лажичка мед (опционално)

Измешајте ги сите состојки заедно. Испијте го веднаш за да спречите куркумата да потоне на дното на чашата. Запомнете за регуларноста. По овој пијалок вреди да се посегне секое утро. Првите ефекти треба да се појават по неколку дена!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *