ОВАА ХРАНА СПАСУВА ОД НАЈТЕШКИ БОЛЕСТИ: Јадете и заборавете на шеќерот и притисокот!

ОВАА ХРАНА СПАСУВА ОД НАЈТЕШКИ БОЛЕСТИ: Јадете и заборавете на шеќерот и притисокот!

Ако сакате да читате за исхраната, слабеењето, здравата храна и дијабетесот, сигурно сте забележале дека меѓу намирниците често се спомнуваат слатки компири кои се препорачуваат за сите нутритивни проблеми, вклучително и нарушувања кои доведуваат до дијабетес и отпорност на инсулин.

Но, овој пат решивме да откриеме зошто оваа храна е толку корисна и здрава и зошто треба да стане дел од вашата исхрана.

Иако кај нас го преведуваат како сладок компир, веројатно поради изгледот сличен на компирот, освен физичката сличност нема никакви допирни точки со тој зеленчук.

Кога се сече, сепак, повеќе личи на морков, бидејќи има портокалова боја, а самото растение има издолжена форма слична на подебел морков. Вкусот не наликува на ниту една од овие две намирници, па затоа името е можеби премногу лесно дадено.

Во секој случај, слаткиот компир или слаткиот компир стана дел од нашата трпеза во последниве години, откако помина долг пат од Јужна и Централна Америка, од каде што потекнува, преку Нов Зеланд, Кина и Јапонија, па сè до Индија и Уганда, каде што постојат и подвидови на ова растение.

Спротивно на тешките и скробни класични компири, слатките компири во никој случај не се тешки за јадење, не предизвикуваат гасови или проблеми со стомакот, ниту пак создаваат чувство на надуеност и не се причина за дебелеење. Напротив, се повеќе се препорачува како дел од диетите и специјалните планови за режими наменети за слабеење.

Не плашете се од зборот „слатко“ во неговото име – неговите шеќери долго се раствораат во крвотокот без да предизвикаат проблеми со варењето и без да предизвикаат зголемување на шеќерот во крвта.

Витамини во слаткиот компир
Од евидентираните витамини кои се присутни во најголема мера, треба да се споменат витамините од Б комплексот, особено Б6. Како најпознат витамин кој влијае на здравјето на срцето и крвните садови, поради неговото влијание врз нивото на хомоцистеин, слаткиот компир станува дел од менито препорачано за срцеви болни, но секако и како превентивна мерка.

Евидентирана е висока концентрација на витамин Ц, кој се препорачува за општо здравје, зајакнување на имунитетот, еластичност на кожата, коските и мускулите и како одличен антиоксиданс. Треба да се спомене и витаминот Д, веќе добро познат како главен помагач во создавањето на мелатонин, зајакнувањето на коските и превенцијата од рак.

Истражувањата тврдат дека овој компир содржи дури 400% од вкупната дневна потреба за витамин А, а во одредени количини е присутен и витаминот Е, како моќен оксиданс.

Минерали во слаткиот компир
Како и кај витамините, постои долга листа на минерали кои се содржани во овој зеленчук. Меѓу првите дефинитивно е калиумот, бидејќи има најмногу и знаеме дека придонесува за зачувување на имунитетот, зајакнување на телото, коските, мускулите и крвните садови, а се забележува и како моќен антиоксиданс. Ако на ова се додаде и магнезиум, многу силен во борбата против стареењето и нервозата, кои предизвикуваат слабеење на организмот, тогаш јасно е дека честото консумирање на оваа храна помага во спречување на најтешките болести, вклучувајќи го и ракот.

Употребата на слатки компири се препорачува за најтешки болести, било како превенција или како лек. Треба да се нагласи дека како дел од менито на источните народи забележа висок степен на зајакнување на имунитетот и заштита од болести.

Некои од болестите кај кои делува слаткиот компир се: срцеви заболувања и инфаркт, болести на крвните садови, висок крвен притисок, дијабетес, рак, воспаленија и чести инфекции, па дури и неплодност, бидејќи витаминот А влијае на производството на јајца и успешното зачнување.

Високото ниво на витамин А е секако добро за подобрување на видот, додека големото количество на влакна присутно во неговото јадро е одлично за зачувување на варењето и здравјето на цревата.

Една од големите предности на слаткиот компир е нивната лесна подготовка, овозможена поради нивниот универзален вкус и високата содржина на влакна.

Слаткиот компир буквално може да се подготви на секој можен начин што го знаете, почнувајќи од класичниот начин на подготовка на компири, а тоа е пржење, печење и варење, слаткиот компир може да се подготви на скара или бари со додавање на сосови од зеленчук или риба.
Со оглед на тоа што нема толку скроб како класичен компир, погоден е во комбинација со црвено месо бидејќи не го отежнува варењето, а веганите можат да го консумираат само со зеленчук на пареа на тивок оган.

Можете да го користите и за мусака, како прилог со месо или приготвен самостојно, со најразлични салати. Неговиот специфичен сладок вкус нема да ве остави рамнодушни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *