ОВАА ХРАНА СИТЕ ЈА ЈАДЕМЕ ЗА ПОЈАДОК, А ПРАВИ ВИСТИНСКИ ХАОС ВО ОРГАНИЗМОТ: Експертите предупредуваат – не го започнувајте денот со ова!

ОВАА ХРАНА СИТЕ ЈА ЈАДЕМЕ ЗА ПОЈАДОК, А ПРАВИ ВИСТИНСКИ ХАОС ВО ОРГАНИЗМОТ: Експертите предупредуваат – не го започнувајте денот со ова!

Појадокот отсекогаш се сметал за најважен оброк, додека многу нутриционисти советуваат да не се прескокнува.

Сепак, многу е важно со каква храна го започнуваме денот, бидејќи тоа одредува каква енергија ќе имаме во текот на денот.

И покрај фактот дека кроасаните и колачите се омилен избор за појадок, нутриционистите предупредуваат дека едноставните јаглени хидрати и тешката протеинска храна доведуваат до замор.

“Како резултат на тоа, човекот доаѓа на работа веќе уморен, а пред него има осум часа работа. Прженото месо е богато со протеини, но таквата храна не е погодна за појадок. Факт е дека е потребно многу време за да се дигестија, што го заморува телото“, објасни нутриционистката Анџелика Дувал.

Многумина мислат дека разните кашички се најздравиот избор кога е на пат појадокот, меѓутоа, нутриционист открива дека тие се полни со едноставни јаглехидрати.

“Не се малку луѓе кои го започнуваат денот со каша, што е добро ако не зборуваме за инстант сорти. Тие се полни со едноставни јаглехидрати кои го тераат панкреасот да работи активно и произведува инсулин.

Бидејќи нивото на шеќер во крвта прво нагло се зголемува , а потоа брзо паѓа, се чувствуваме уморни“, објасни докторката и посочи дека треба да јадеме житарки што се варени, а не оние што само се преливаат со врела вода.

„Кај ваквите житарки јаглехидратите се сложени, не предизвикуваат скокови на шеќер. Самата житарка долго се вари, а чувството на ситост секако ќе остане до ручек“, вели таа и посочува дека пецивата не се погодни за појадок.

“Не паѓајте на рекламите каде луѓето го започнуваат утрото со кроасан и шолја кафе. Причината е иста – брзи јаглехидрати”, тврди таа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *