НЕЈЗИНОТО ИМЕ ЗНАЧИ СПАС: Ова растение е прогласено за свето, лечи апсолутно се!

НЕЈЗИНОТО ИМЕ ЗНАЧИ СПАС: Ова растение е прогласено за свето, лечи апсолутно се!

Латинското име на мудрец, Salvia officinalis, доаѓа од зборот salvare, што значи спасување или лекување.

Ова растение се користело како главна состојка во мешавините за балсамирање во гробниците на фараоните. Грчкиот лекар Диоскорид го користел за лекување на крварење, треска, камења во бубрезите и нередовна менструација.

Во времето на Карло Велики, жалфија била засадена во секоја градина и се сметала за најлековито растение. Се користеше за лекување на речиси сите болести и доби статус на свето растение.

Од активните состојки, жалфија содржи есенцијални масла салвиол, пинен, цинеол, борнеол, камфор, потоа танини, горчливи материи, протеини, скроб, калциум оксалат, соли на фосфорна киселина, соли на калиум и калциум, но и некои други неидентификувани супстанции.
Жалфијата има лековито дејство бидејќи ја чисти крвта, го стимулира исфрлањето на слузта од дишните органи, влијае на исфрлањето на слузта од желудникот и им помага на пациентите да си го вратат апетитот.

За дијабетес се препорачува мешање жалфија и равнец. Жалфијата помага против воспаленија и е одлична за лекување на болки во грлото и крајниците. Најдобар начин за нанесување жалфија во овие случаи е гаргарачкиот чај.

Жалфијата може да влијае на лекувањето на ревматизам, гихт и нервни нарушувања поврзани со овие болести.

Чајот од жалфија е многу важен за доилките бидејќи зголемениот внес на чај од жалфија го зголемува лачењето млеко кај мајките. Пиењето чај од жалфија исто така може да ги намали шансите за спонтан абортус.

Чајот од жалфија, доколку се пие доволно често, го зајакнува целиот организам, спречува мозочен удар и помага при парализа. Жалфијата е единствената билка покрај лавандата која помага при ноќно потење.

Некои лекари користат жалфија и за грчеви, болести на ‘рбетниот мозок, болести на жлездите и тремор. Тие препорачуваат консумирање на две шолји чај од жалфија дневно. Овој чај одлично делува против заболувања на црниот дроб, го намалува надуеноста и ги елиминира цревните проблеми како што е дијареата. Скршените листови од жалфија можат да помогнат дури и при каснување од инсекти.

Чајот од жалфија особено се препорачува за воспалени крајници, болки во вратот, забни апсцеси и воопшто за воспаление на грлото и устата.

Можете да го подготвите така што ќе прелиете 2 дл вода врз 1-2 лажички жалфија и ќе го оставите да отстои 10 минути. Чајот има силен вкус и е малку горчлив, но треба да го пиете најмалку два пати на ден.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *