ЕВЕ КАКО ДА НАПРАВИТЕ ВИСТИНСКА ШПАНСКА пита: Рецепт кој ќе ве воодушеви, веднаш ќе го запишете

ЕВЕ КАКО ДА НАПРАВИТЕ ВИСТИНСКА ШПАНСКА пита: Рецепт кој ќе ве воодушеви, веднаш ќе го запишете

Размислувате за квалитетна „ужина“ за време на филмот?
Лесна за подготовка, а многу вкусна пита може да биде одличен појадок.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 1 dl масло
  • 1,5 шолји 2 dl јогурт или павлака
  • 2 шолји 2 дл брашно
  • 1 лажичка сол
  • 1 кесичка прашок за пециво
  • 150 гр шунка или паризиер
  • 150 гр сирење
  • 150 гр кисели краставички

Како да ја подготвите:
Шунката, сирењето и краставиците ситно исечкајте ги. Изматете ги јајцата, солта, маслото, јогуртот, брашното и прашокот за печиво.

Додадете сечкана шунка, сирење и краставици. Истурете во намрсен плех и печете во рерна загреана на 200 степени, па намалете на 180 степени.Печете околу 20 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *