ГОЛЕМА ГРЕШКА ПРАВИТЕ ​​КОГА ПОДГОТВУВАТЕ ШПАГЕТИ А ЗА ТОА НЕ СТЕ СВЕСНИ: Погледнете како го прават тоа Италијанците

ГОЛЕМА ГРЕШКА ПРАВИТЕ ​​КОГА ПОДГОТВУВАТЕ ШПАГЕТИ А ЗА ТОА НЕ СТЕ СВЕСНИ: Погледнете како го прават тоа Италијанците

Карбонара е едно од нашите омилени јадења со тестенини. Како што го презедовме ова јадење од Италијанците, решивме да не го следиме секогаш традиционалниот рецепт и да ја прилагодуваме карбонарата според нашите потреби.

Сепак, Италијанците не би биле среќни да знаат дека додаваме крем на карбонара, особено затоа што оваа паста е многу лесна за правење .

Состојки:

  • 5 јајца
  • 150 гр гуансијале или сланина
  • 100 гр пармезан сирење
  • 300 гр шпагети
  • бибер по вкус

Подготовка: Ставете ги шпагетите да се варат. Најпрво пропржете ја пиперката во сува тава, а потоа извадете ја од тавата во сад и додадете ја сечканата сланина.

Пржете го, па извадете го. Изматете ги јајцата и додадете го пармезанот, па сè убаво измешајте.

Потоа истурете ги процедените шпагети во тавата и додајте една кашичка од водата во која се варени. Измешајте и оставете 5 минути. Намалете ја температурата, а потоа додадете ги јајцата и сирењето.

Добро измешајте и оставете 2 минути на ниска температура. Тргнете го од шпорет, додадете бибер и сланина и повторно добро измешајте.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *