ЈА МИЕЛА КОСАТА СО ОВА И СЕ ШОКИРАШЕ КОГА ГО ВИДЕЛА РЕЗУЛТАТОТ: Во својот шампон ставила 2 состојки кои сите ги имаме дома

ЈА МИЕЛА КОСАТА СО ОВА И СЕ ШОКИРАШЕ КОГА ГО ВИДЕЛА РЕЗУЛТАТОТ: Во својот шампон ставила 2 состојки кои сите ги имаме дома

Блогерката направила шампон од сода бикарбона и се воодушевила од ефектот – тврди дека косата и станала многу посјајна.

Блогерката Сонет Лауберт долго време имала проблем со лошата и оштетена коса, додека размислувала за кратка фризура за да го реши проблемот. Меѓутоа, таа експериментирала и открила трик со кој ја регенерирала косата.

Имено, во шампонот таа ставила евтина храна која ја има секоја куќа, а тоа е сода бикарбона која има повеќенаменска апликација.

„Бев шокирана кога сфатив колку подобро мојата коса почна да изгледа бидејќи, наместо класичните, користам шампон од сода бикарбона. Освен што навистина блеска, не е изложена на штетни хемикалии, од кои може да има дури и повеќе од 4000 во миризливи козметички производи, што е страшно.

Покрај тоа, овие шампони ги отстрануваат природните масла од косата, па скалпот произведува повеќе од тоа“. – го опиша своето искуство како блогерка за порталот mbg.

Блогерката со многу едноставен процес си направила шампон од сода бикарбона.

Сода бикарбона се меша со вода во сооднос 1:3, што значи дека една количина сода содржи три пати повеќе вода. На пример, две до три лажици сода бикарбона се доволни за коса до рамениците.

Смесата се нанесува на сува или влажна коса од коренот до врвовите и се остава 1-2 минути, а потоа се мие со вода.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *