БАБА НИ ЈА ОТКРИ ТАЈНАТА КАКО МУСАКАТА ДА БИДЕ СОЧНА: Додадете 2 лажици од оваа СОСТОЈКА и од сега само вака ЌЕ ЈА ПРАВИТЕ (РЕЦЕПТ)

БАБА НИ ЈА ОТКРИ ТАЈНАТА КАКО МУСАКАТА ДА БИДЕ СОЧНА: Додадете 2 лажици од оваа СОСТОЈКА и од сега само вака ЌЕ ЈА ПРАВИТЕ (РЕЦЕПТ)

Направете мусака по стариот рецепт.
Баба ја откри тајната како да го направите месото сочно и што треба да додадете во него.
Рецептот ќе ве воодушеви.

Неопходно е:

 • 250 гр мелено месо
 • 1 главица кромид
 • Четири чешниња лук
 • 50 грама сува сечкана сланина
 • Масло
 • Мелена пиперка, бибер, сув зачин
 • 500 гр компири
 • 100 грама рендано сирење
 • 2 јајца
 • 100 мл. млеко
 • 2 лажици кисела павлака

Подготовка:
Компирите исечкајте ги на кругови, па додадете малку масло и измешајте. Наредете половина од компирите во намрсен плех.

На масло пропржете сечкан кромид и сланина, кога ќе се испржи додадете ги споменатите зачини.

Одозгора се редат половина од компирите и непрженото мелено месо, па врз него се става пржениот кромид со зачини и се става уште еден ред прстени од компири.

Покријте со фолија и печете во рерна на 220 степени 30 минути.Се вади од рерна, се прелива со изматени јајца во кои сте додале половина од ренданото сирење, млекото и павлаката и се преливаат со компирите.

На крајот додајте го остатокот од ренданото сирење и повторно ставете го во рерна и печете уште 30 минути убаво да порумени.Целата куќа мириса толку убаво.Пробајте и уживајте.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *