СЕКОЕ УТРО ГИ ЈАДЕВ ОВИЕ СЕМКИ СО ЈОГУРТ: ПО ДВЕ НЕДЕЛИ НЕ МОЖЕВ ДА ПОВЕРУВАМ ШТО МИ СЕ СЛУЧИ

СЕКОЕ УТРО ГИ ЈАДЕВ ОВИЕ СЕМКИ СО ЈОГУРТ: ПО ДВЕ НЕДЕЛИ НЕ МОЖЕВ ДА ПОВЕРУВАМ ШТО МИ СЕ СЛУЧИ

Мелениот лен се покажа како една од најхранливите намирници што можете да ги пробате.

Ленот е растение кое се одгледува и се користи со векови. Според некои податоци, се користел уште пред 30.000 години. Веројатно сте слушнале за облека направени од овој природен материјал, но дали знаевте дека ова растение ја обезбедува една од најхранливите намирници во светот? Ова се семки од лен , а тоа го потврди и една жена која беше позитивно изненадена од резултатот.

– Кога бев помлад, воопшто не се грижев што јадам, ниту пак особено уживав во храната. Сепак, во студентските денови почнав да јадам многу брза храна, грицки. Кога почнав да работам и се оддалечив од моите родители, тогаш почнаа проблемите. Сакав да гледам што јадам, но ми беше проблем да најдам време, да се организирам и да најдам волја.

Дотогаш, килограмите веќе почнаа да се натрупуваат, а на моето тело му беше сè потешко да толерира лоша храна. Знаев дека морам да сменам нешто… како и сите други во ерата на компјутерите, решив да пребарувам на интернет за решение за мојот проблем.

Не сум љубител на јаболков оцет и лимон, па не ме интересираа вакви рецепти, но затоа најдов рецепт со лен!

Никогаш порано не сум ги јадела тие чудни семки и не изгледаа особено привлечно… Сепак, решив да пробам! Рецептот според кој се оставаат преку ноќ, а наутро се јадат како лигава маса, не доаѓаше во предвид.

Затоа купив мелен лен, бидејќи лесно се вари, за разлика од целосните семиња, а можете да го најдете во секоја добро снабдена продавница за здрава храна. Секое утро јадев шолја јогурт со лажица мелен лен и набрзо забележав дека столицата ми е поредовна, стомакот ми беше помалку надуен, а гасовите веќе не беа проблем.

И не само тоа, по две недели бев пријатно изненаден кога стапнав на вагата и сфатив дека изгубив два килограми!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *