НАПРАВЕТЕ ФЕТА СИРЕЊЕ ДОМА: Повкусно е од купено во продавница, се прави од само 4 состојки

НАПРАВЕТЕ ФЕТА СИРЕЊЕ ДОМА: Повкусно е од купено во продавница, се прави од само 4 состојки

Да се ​​направи домашно фета сирење дома воопшто не е тешко, а сирењето ќе биде повкусно од купено во продавница.

Забавувајте се и правете фета сирење дома користејќи го овој рецепт.

ЌЕ НИ ТРЕБА:

  • 2 литри млеко
  • 1 лажица јогурт
  • 2 лажици сириште
  • Половина лажичка сол

СЕ ПОДГОТВУВА ВАКА:
Загрејте го млекото на 30 степени со повремено мешање за убаво и рамномерно да се загрее.
Се трга од шпорет, па се додава јогуртот со лажица млеко и убаво се меша.Потоа покријте го и оставете го да отстои на собна температура околу еден час.

Кога ќе отстои, додадете го сирието, убаво измешајте и оставете го на собна температура да отстои преку ноќ. По преноќување, изматеното млеко исечкајте го на коцки.

Оставете го така да отстои петнаесетина минути, па процедете го преку газа и оставете да капе уште 2-3 часа.
Зачувајте ја преостанатата сурутка.

Потоа преместете сè на ладно место и следниот ден одвиткајте го сирењето и измешајте го со половина лажичка сол во сад.

Земете плитка цедалка и ставете газа на дното, потоа истурете го сирењето и покријте го со газа и притиснете надолу со нешто тешко.
Затоа оставете го преку ноќ на ладно.

Сирењето исечкајте го на коцки и прелијте со сурутката што сте ја зачувале и оставете во фрижидер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *