НАМЕСТО ОМЕКНУВАЧ ДОДАДЕТЕ САМО 3 КАПКИ ОД ОВА И алиштата ЌЕ МИРИСААТ ПОВЕЌЕ ОД ИНАКУ: Трик што секоја домаќинка мора да го знае

НАМЕСТО ОМЕКНУВАЧ ДОДАДЕТЕ САМО 3 КАПКИ ОД ОВА И алиштата ЌЕ МИРИСААТ ПОВЕЌЕ ОД ИНАКУ: Трик што секоја домаќинка мора да го знае

Дали знаете дека не мора да додавате омекнувач на машината секогаш кога ќе миете? Можете да избегнувате хемикалии и да ги перете алиштата на еколошки начин за да мирисаат долго време и да бидат помеки од кога било, а овие две состојки се одлична замена.

Оцет
Со оцет можете да ја исчистите бањата, да ги отстраните дамките од пеглата, микробрановата, фрижидерот, но сега можете да го користите и како омекнувач.

Се препорачува да користите јаболков оцет и дестилиран алкохолен оцет. Истурете не повеќе од 3 лажици оцет во преградата за омекнувач, со оваа доза алиштата нема да се чувствуваат како оцет, а ќе бидат неверојатно меки и кадифени.

Есенцијални масла
Ако користите омекнувач чисто за мирис, постои и природна варијанта. Мирисни, нежни и опојни, есенцијалните масла се користат во козметиката, масажата и освежувањето на просторот, а нивните прекрасни мирисни ноти може да се апсорбираат и со перење.

Измешајте 2-3 лажици есенцијално масло по ваш избор со 2 чаши оцет. Добро измешајте го, за да можете да го користите како класичен омекнувач и истурете го во машината за перење, но и како спреј за прскање на веќе испраните алишта.

За свеж мирис , можете да користите есенцијално масло од еукалиптус и нане; ако сакате вашите алишта да мирисаат како да сте ставиле парфем, ставете бадемово масло, додека лавандата ќе мириса чисто и нежно,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *