ОВА ОВОШЈЕ ГИ ТОПИ КАМЕЊАТА ВО БУБРЕЗИТЕ: НАПРАВЕТЕ ЈА ОВАА МЕШАВИНА И ОСЛОБОДЕТЕ СЕ ОД СИТЕ ВАШИ МАКИ

ОВА ОВОШЈЕ ГИ ТОПИ КАМЕЊАТА ВО БУБРЕЗИТЕ: НАПРАВЕТЕ ЈА ОВАА МЕШАВИНА И ОСЛОБОДЕТЕ СЕ ОД СИТЕ ВАШИ МАКИ

Тешко можеме да го замислиме крајот на летото и почетокот на есента без сочни смокви полни со антиоксиданси и хранливи материи. Ги сакаме без разлика дали ги јадеме свежи или сушени. Но, освен што се вистинско уживање за непцето, плодовите на Ficus carica навистина можат да ви помогнат да ублажите одредени здравствени проблеми. И не само во затворите, каде што најчесто се користат смокви. Дали знаевте дека смоквите се користат и во народната медицина за лекување на забоболки, болки во грлото, отоци, чиреви, брадавици и кашлица? Тие беа исклучително ценети со причина дури и во антички Рим и Грција.

Смоквите, без разлика дали се свежи или суви, се исклучително богати со антиоксиданси, содржат витамини А, Б, Ц, Е и К и минерали магнезиум, цинк, селен, бакар, железо, калиум и калциум, како и лутеин и каротин. Интересно е и тоа што сувите смокви содржат до три пати повеќе магнезиум од свежите и се препорачуваат за оние кои патат од анксиозност, ПМС и слаба концентрација.

Со нивното консумирање дополнително ќе го зајакнете имунитетот и ќе го снабдите организмот со важни хранливи материи. Сепак, ова омилено слатко овошје е богато и со природен шеќер, па затоа не треба да претерувате доколку имате дијабетес или внимавате на вашата тежина.

Здравствени придобивки од смокви:
Одличен природен лек за варење
Смоквите се одлични за варење! Можете да се ослободите од запек ако јадете само неколку смокви дневно. Ова воопшто не е изненадувачки бидејќи тоа е плодот со најбогати влакна, кој е особено богат со растворливи влакна пектин. Покрај тоа што можете да ги јадете сами (свежи или сушени) во случај на лошо варење и запек, можете да ги комбинирате и со суви сливи, кои исто така се одлични за варење.

Во 2 dl вода ставете неколку суви смокви и неколку суви сливи и оставете ги да отстојат до утрото. Следниот ден испијте ја течноста и изедете го овошјето. Навистина одличен рецепт за добра цревна перисталтика!

Смокви во маслиново масло
Сувите смокви можете да ги потопите во маслиново масло и да ги чувате во фрижидер 40 дена. После тоа, можете да ги консумирате едно по едно пред оброк. Овој природен лек е одличен не само за запек, туку и за астма, хеликобактер пилори, бронхитис и анемија.

Помагаат при камен во бубрег
Консумацијата на смокви се препорачува и за оние кои имаат камења во бубрезите.
Во 2 дл вода ставете 5-6 свежи смокви и сварете ги. Јадете сварени смокви секој ден во текот на еден месец. Ова ќе помогне да се разложат камењата во бубрезите.

Смоквите можат да го ублажат и непријатниот проблем со тинитус. Издробете 200 гр смокви и измешајте ги со 20 гр мелено семе од синап, пастата намачкајте ја на газа и ставете ја на увото.

Се користат за лекување на рани и изгореници
Сувите смокви можете да ги користите и како помош при лечење на рани и изгореници. Сувата смоква сварете ја во вода или млеко, а откако малку ќе се излади исечете ја и ставете ја на изгореницата или раната. Ако раната е поголема, користете неколку смокви.

Помагаат за отстранување на пченките и брадавиците
За отстранување на брадавиците и брадавиците најчесто се користи млечниот сок кој истекува кога ќе се откине свежа смоква или лист. Но, за ова може да се користат и свежи смокви.
Земете една свежа смоква, отворете ја и ставете ја внатрешната страна до пченката. Врзете го со марамче или газа и оставете го да делува до утрото.

Следниот ден извадете ја газата и потопете ја ногата во топла вода околу 10 минути. За еден час, обидете се да ја отстраните пченката. Ако не работи веднаш, повторете ја постапката во текот на неколку ноќи. Сокот од млечна смоква можете редовно да го нанесувате на пченка или брадавици, кои по некое време треба сами да паднат.

Го намалуваат ризикот од малигни заболувања
Благодарение на изобилството на антиоксиданси, смоквите делуваат и против штетното дејство на слободните радикали во организмот. Со нивна конзумација можете да го намалите ризикот од тумори и рак на простатата, дојката, кожата, белите дробови и дебелото црево. Кога се во сезона, консумирајте неколку свежи смокви дневно, а во текот на зимата нивна сушена сорта, која исто така е богата со витамини и минерали.

Помагаат при болки во грлото и
кашлица Сувите смокви можат да ги ублажат болките во грлото и кашлицата.
Измешајте неколку суви смокви во блендер и измешајте ги со малку мед. Кога имате кашлица или чувство на печење во грлото, цицајте мала количина од оваа мешавина од смокви и мед.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *