ОВА Е НАЈПОЗНАТОТО ЈАДЕЊЕ ОД КОСОВО И МЕТОХИЈА: НАПРАВЕНО ОД САМО 3 СОСТОЈКИ, КОСОВАНИ СЕ „ДАВААТ“ ВО НЕГО СО ГОДИНИ

ОВА Е НАЈПОЗНАТОТО ЈАДЕЊЕ ОД КОСОВО И МЕТОХИЈА: НАПРАВЕНО ОД САМО 3 СОСТОЈКИ, КОСОВАНИ СЕ „ДАВААТ“ ВО НЕГО СО ГОДИНИ

Филија е најпознатото јадење од Косово и Метохија, а порано беше задолжително на трпезата во секоја куќа.

Филија е стар косовски специјалитет , за чија подготовка е потребно само малку трпение, бидејќи процесот на изработка не е воопшто тежок.

Вашиот труд сигурно ќе се исплати, бидејќи уште на првиот залак ќе сфатите зошто е позната како една од најубавите пити на нашите простори!

Потребни продукти:

  • 350 гр крем сирење
  • 3 јајца
  • 600 гр брашно
  • 800 мл вода
  • 1 лажичка сол

Како да го приготвите?

Јајцата се матат, па се додаваат брашното и водата. Соединете со миксер, тестото да биде како за палачинки. Загрејте ја рерната на 250°C и подигнете ја решетката на највисоката позиција. Земете тавче, подмачкајте го, па истурете ја смесата со лажичка. Движете ја тавата со кружни движења, така што смесата убаво се распореди на дното (треба да биде тенок слој).

Ставете ја во рерна и печете додека не порумени. Намачкајте ја со кремот печената палачинка. Истурете нов слој од смесата и повторно распоредете ја со кружни движења на тавата.

Вратете се во рерната и повторувајте додека не ги искористите сите состојки. Последниот ред треба да биде палачинка. Исечете и послужете. Користете ги само горните грејачи во рерната, исклучете ги долните.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *