ПЕЧЕНИТЕ КОМПИРИ ЌЕ БИДАТ ПОВКУСНИ САМО АКО СТАВЕТЕ 1 СОСТОЈКА ВО НИВ: Готвач ни откри ТАЈНА која ќе ги заинтересира сите

ПЕЧЕНИТЕ КОМПИРИ ЌЕ БИДАТ ПОВКУСНИ САМО АКО СТАВЕТЕ 1 СОСТОЈКА ВО НИВ: Готвач ни откри ТАЈНА која ќе ги заинтересира сите

Нема ништо повкусно од печен компир.
Еден готвач откри која состојка мора да ја додадете.Само така ќе биде повкусно.

Трик вреден злато.
Печените компири се одличен избор кога станува збор за поголеми семејни и социјални собири.

Направете ги најкрцкавите и највкусните печени компири со овој генијален рецепт на грчкиот готвач Акис Петрецикис.

Тој открива тајна состојка на која веројатно никогаш не сте помислиле при подготовката на ова јадење.

Состојки:

  • 1 кг компири
  • два лимони
  • 1,5 литри вода
  • 2 лажици оригано или мајчина душица
  • 2 чешниња лук
  • 75 мл маслиново масло
  • 3 лажици гриз (ова е тајната состојка!)
  • сол, бибер, црвен пипер во прав

Како се подготвува?
Компирите се лупат и се сечат на четири дела (во зависност од големината, доколку се помали, можете и да ги исечете на половина). Сечете на секое исечено парче компир за да се зготви подобро и да изгледа подобро.

Во тенџере ставете компири, исцедете два лимони, додадете малку рендана кора од лимон што добро сте ја измиле, додадете 1,5 литар вода и варете. Кога ќе зоврие, варете уште 10 минути.

Загрејте ја рерната на 200 Целзиусови степени и во неа ставете празен сад за печење.
По 10 минути процедете ги компирите и оставете ги малку да се изладат (5 минути) во посебен сад.

Во садот со компирите додадете маслиново масло, оригано (или мајчина душица), сечкан лук, мелена пиперка, сол, бибер и гриз. Измешајте сè добро и ставете ги на топол сад за печење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *