ОВОЈ БЕЛ ОТРОВ ГО ЈАДЕМЕ ЦЕЛО ВРЕМЕ А НЕ Е СОЛ И ШЕЌЕР: Лош е како самиот ЃАВОЛ и ВИ ГО УНИШТУВА ЗДРАВЈЕТО

ОВОЈ БЕЛ ОТРОВ ГО ЈАДЕМЕ ЦЕЛО ВРЕМЕ А НЕ Е СОЛ И ШЕЌЕР: Лош е како самиот ЃАВОЛ и ВИ ГО УНИШТУВА ЗДРАВЈЕТО

Сите знаеме дека купените супи, колбаси, виршли, чипсови итн. воопшто не се препорачуваат. но многумина не знаат дека содржат многу отровни материи, од кои едната е калиум глутамат, кој му штети на мозокот, срцето и општото здравје. Калиум глутамат или Е621; Конзервансот со бела боја се користи во големи количини во речиси секој вид на храна.

За да останете здрави во текот на животот, избегнувајте ги овие намирници кои му штетат на вашето здравје:

Паштета
За правење паштета се користи најевтиното и најлошото можно месо. Но, да беше само месо, тогаш немаше да биде таков проблем. Бидејќи паштетата е исполнета со кожа, коски, копита и ‘рскавица. Повеќе од половина од паштетата е вода. А покрај тоа има масти, кожи, скроб и разни зачини и секако емулгатори и други хемикалии, додека кај некои видови месо има едвај 30 проценти.

Во сите паштети се става многу сол, а оние во цревата се уште поштетни од конзервираните паштети. Сепак, не мора засекогаш да се откажувате од омилениот намаз. Подгответе го во вашиот дом и тогаш ќе знаете што внесувате во себе.

Маргарин
Друг омилен намаз, маргаринот, се прави од растителни масла, кои се добиваат од сончогледи со употреба на хемикалии.Високата температура во процесот на преработка на маслото ги уништува сите витамини и антиоксиданси што ги содржат и доведува до создавање на слободни радикали кои можат да предизвикаат сериозно оштетување на клетките и го зголемуваат ризикот од рак.. .

Ова се масла кои се нездрави од самиот почеток. А додавањето на нови хемикалии го доведува маргаринот во цврста и препознатлива состојба, што е многу штетно. И затоа, наместо маргарин, намачкајте леб со путер.

Сирење во листови
Ова сирење не е направено од чисто сирење, претпоставувам дека го разбирате тоа. Се подготвува од она што останува во процесот на производство на сирење. Содржи само 50 проценти сирење, додека останатите состојки се вода, масти, емулгатори и вештачки бои за производот да изгледа што е можно подобро. Ова сирење има двојно повеќе сол од обичното сирење. А масти? Ги има повеќе отколку во кој било друг млечен производ.

Пуканки
Пуканките се исто така вклучени во листата на особено штетна храна . Но, не познатите печени на шпорет, туку пуканки во микробранова печка. Бидејќи содржат хемикалија за која е докажано дека го зголемува ризикот од рак, влијае на плодноста и ја попречува функцијата на бубрезите.

Многу пуканки во микробранова печка се полни со вештачки вкусови и транс масти и хемикалии кои предизвикуваат главоболки и гадење. Нутриционистите им препорачуваат на љубителите на пуканки да ја направат оваа закуска на традиционален начин.

Виршли
Ноктите, кожата, копитата, цревата, вените, ‘рскавицата и месото со најлош квалитет се мелени до непрепознатливост. Кон нив се додава соја, скроб, зачини, вода, многу сол, конзерванси, како и бојата што се наоѓа во кармините и екстрактот од пиперка.

Кога сето ова ќе се измеша, ги добиваме добро познатите виршли, кои поради сите овие состојки и нивното дејство врз организмот треба целосно да се исфрлат. Но, како алтернатива се нудат домашни колбаси

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *