ГРАВОТ ПОБРЗО СЕ ГОТВИ САМО ВАКА: Нема да ви треба ЕКСПРЕС тенџере, ќе биде готов за еден час

ГРАВОТ ПОБРЗО СЕ ГОТВИ САМО ВАКА: Нема да ви треба ЕКСПРЕС тенџере, ќе биде готов за еден час

Главното прашање кога некој го подготвува е дали може да се готви некако побрзо?

Постојат различни теории и трикови кои не вклучуваат натопување на гравот во ладна вода претходната вечер.

Една од опциите е да користите лонец под притисок, кој во голема мера го скратува процесот на готвење, а не само за грав. И ако немате лонец под притисок, тогаш ќе треба да примените некои од овие совети кои поискусните готвачи ги користат со години.

Значи, направете го вака. Првиот пат кога ќе готвите грав, додадете 1 лажичка сода бикарбона во водата. Оставете го гравот да врие најмалку 15 минути, а потоа исцедете ја водата и додадете малку масло. Добро измешајте за да бидете сигурни дека маслото е распоредено низ секое зрно.

Во гравот додадете ладна вода во сооднос 4:1, а потоа додадете ја тајната состојка: додадете 50 мл ракија и зовријте! Оставете го да врие 45-50 минути и треба да имате целосно сварен грав.

И конечно, но секако не и најмалку важно – времето за готвење грав зависи пред се од нивниот вид и квалитет. Неквалитетниот и стар грав можеби никогаш нема да се свари до совршенство, без разлика на времето што го поминуваат во тенџерето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *