ЧУДЕСНО ТЕСТО КОЕ ЌЕ ГО ОБОЖАВАТЕ: Мини крофни со само 3 состојки

ЧУДЕСНО ТЕСТО КОЕ ЌЕ ГО ОБОЖАВАТЕ: Мини крофни со само 3 состојки

Секој ќе го побара овој рецепт

Состојки:

  • 150 грама меко брашно
  • 1,5 лажички прашок за пециво
  • 200-220 мл јогурт

Подготовка:
Соединете ги сите состојки и ставете ја смесата во кесичка за замрзнување од која претходно сте го отсекле горниот дел.

Во длабок сад загрејте го маслото и истиснете го тестото во форми по желба.

Пржете додека крофните не добијат златна боја.
Извадете ги од маслото и оставете ги на хартија да го впијат вишокот масло.
Посипете ги со шеќер во прав или премачкајте ги со чоколадо.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *