ОРИЗОТ НЕМА да се залепи за дното на садот СО ОВОЈ СОВЕТ: Додадете 1 состојка во водата додека се готви

ОРИЗОТ НЕМА да се залепи за дното на садот СО ОВОЈ СОВЕТ: Додадете 1 состојка во водата додека се готви

Секогаш е корисно да знаеме одредени кулинарски трикови кои ќе ни помогнат во готвењето, а еден таков трик е поврзан со подготовката на оризот.

Имено, при готвењето често станува лепливо и премногу меко, поради што не може да ја задржи текстурата. За совршено сварен ориз, односот вода и ориз треба да биде три спрема еден, што значи дека треба да прелиете три чаши вода на една шолја ориз.

Исто така, многу ефикасен трик сподели и Јелена Кочмановиќ, попозната на Инстаграм под името Наш дан кави дан, која низ годините стекна големо кулинарско искуство.

Таа откри која состојка е неопходна за оризот да биде совршено сварен, без разлика кое јадење го подготвувате.

„Ако додадете неколку капки сок од лимон додека го готвите оризот, оризот нема да се залепи и ќе биде лабав“, вели таа.

Затоа, ако никогаш не сте се забавувале со ориз или ако сте почетник во готвењето, искористете го овој трик следниот пат и бидете сигурни дека ќе испадне добро.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *