ЕДЕН ОД НАЈЗДРАВИТЕ ЧАЕВИ ВО СВЕТОТ ПИЈТЕ ГО СЕКОЈ ДЕН,А ЕВЕ ЗА ШТО СЕ Е КОРИСЕН

ЕДЕН ОД НАЈЗДРАВИТЕ ЧАЕВИ ВО СВЕТОТ ПИЈТЕ ГО СЕКОЈ ДЕН,А ЕВЕ ЗА ШТО СЕ Е КОРИСЕН

Направете нешто добро за себе: пијте по една шолја од овој чај секој ден

Без разлика дали се користи свежо или сушено, ориганото е популарен медицински зачин кој се користи илјадници години. Бидејќи е антиоксиданс, антитуморен, антиинфламаторен лек, ориганото помага во лекувањето на разни болести.

Најчестиот начин за лекување на ориганото е со пиење чај направен од ова растение. Чајот од оригано може да се подготви од свежи или сушени растенија. 1 до 2 лажици оригано се истураат во зовриена вода. Оставете да одмори околу 5 минути, па процедете и испијте. Овој чај се препорачува да се пие 3 пати на ден.

Бидејќи е антиканцерогено, се препорачува дневно да се пие по една лажичка оригано за да се спречи појава на сериозни болести.

Чајот од оригано може да третира или ублажи:
Задушеност,Артритис,Кашлица и настинка.
Проблеми со варење,Мускулна болка,Забоболка Акни и Алергии.

Надуеност,Замор,Стомачна болка,Болка во уво,Инфекции на уринарниот тракт,Менструални грчеви

Чај од оригано:

  • 4-6 лажици суви листови оригано
    3 чаши вода
  • Едно парче лимон
  • Малку мед

Во зовриената вода ставете го ориганото, оставете го да зоврие, па тргнете го од шпоретот и оставете го да отстои околу 4 минути.

Тргнете од оган и оставете да се излади. Истурете лимон и мед во процеден и изладен чај. Пијте во текот на денот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *