НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА СТАВАТЕ ВОДА ИЛИ МЛЕКО ВО ПАЛАЧИНКИ: 1 СОСТОЈКА ДАВА МЕКОСТ, НИКОЈ НЕ ГО ЗНАЕ ОВА (РЕЦЕПТ)

НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА СТАВАТЕ ВОДА ИЛИ МЛЕКО ВО ПАЛАЧИНКИ: 1 СОСТОЈКА ДАВА МЕКОСТ, НИКОЈ НЕ ГО ЗНАЕ ОВА (РЕЦЕПТ)

Пред да ја испечете секоја палачинка, додадете неколку капки масло во тавата

Кај нас палачинките се омиленото уживање кое и постарите деца сакаат да го јадат.

Секоја домаќинка има свој трик-рецепт за нив, но ретко кога секогаш излегуваат меки .

Има една состојка која го менува целиот вкус.
Запишете го овој рецепт и секогаш вака ќе ги подготвувате.

Состојки за меки палачинки:

  • 3 чаши брашно
  • 1 лажица шеќер
  • малку сол
  • 1/2 лажичка прашок за пециво
  • 1 кесичка ванилин шеќер
  • 2,5 чаши кисела вода
  • Масло

Подготовка:
Брашното измешајте го со киселата вода, шеќерот, ванилиниот шеќер, прашокот за пециво и прстофат сол, па измешајте со миксер додека не добиете тенка кашеста маса.

Додадете една лажица масло и измешајте
Тавата со тефлонско дно е најпогодна за печење палачинки. Во тавата истурете неколку капки масло и кога добро ќе се загрее, истурете околу половина лажичка од течната смеса, колку да го покрие дното на тавата.

Кога едната страна од палачинката е испечена, превртете ја на другата страна. Пред да ја испечете секоја палачинка, додадете неколку капки масло во тавата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *