Напиток од 2 СОСТОЈКИ КОЈ ЌЕ РЕШИ СЕ: Истражувањата покажуваат дека помага при многу проблеми, но обрнете внимание на 1 работа

Напиток од 2 СОСТОЈКИ КОЈ ЌЕ РЕШИ СЕ: Истражувањата покажуваат дека помага при многу проблеми, но обрнете внимание на 1 работа

Постојат различни природни пијалоци кои ни помагаат да го одржиме здравјето и рамнотежата во телото.

Можеби нема да ги реши нашите здравствени проблеми, но витамините и сите добри состојки во нив барем малку ќе ни помогнат.

Многу истражувања покажаа дека медот е храна која може да помогне во зачувување на нашето здравје, а единствен услов е храната како таква да биде со највисок квалитет. Но неговата комбинација со обична вода има и големи придобивки, пишува Style Craze.

Имено, чудотворниот пијалок кој се состои од само две состојки – млака вода и лажица мед – е безбеден пат до витко и здраво тело без да се откажете од омилената храна, тврдат нутриционистите.

Антиоксидансите во медот ефикасно помагаат во исфрлањето на штетните токсини, го решаваат надуеноста, го намалуваат заморот, ја зголемуваат виталноста, а неговите антибактериски својства го штитат телото од потенцијални инфекции.

Дополнително, докажано е дека водата со мед помага при слабеење, што е одлична вест за сите оние кои се обидуваат да ослабат неколку килограми. Ефектот е уште подобар доколку овој едноставен напиток се конзумира наутро на празен стомак.

Сепак, експертите предупредуваат дека постојат одредени несакани ефекти на кои треба да се внимава. Како што објаснуваат, потребно е да се внимава водата во која го ставате медот да не е премногу топла, туку млака, пренесува India Times.

Имено, ако медот се помеша со која било течност на висока температура, тој може да стане токсичен и на тој начин да предизвика повеќе штета отколку добро

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *