НАЈСОЧНИТЕ ЌОФТИНА КОИ ЌЕ ГИ ПРОБАТЕ: Сварете ги во ОВОЈ СОС, ЌЕ ВЕ ОСТАВАТ БЕЗ ЗБОРОВИ

НАЈСОЧНИТЕ ЌОФТИНА КОИ ЌЕ ГИ ПРОБАТЕ: Сварете ги во ОВОЈ СОС, ЌЕ ВЕ ОСТАВАТ БЕЗ ЗБОРОВИ

Лесно и брзо направете ќофтиња кои вашето семејство ќе ги сака. Овие ќофтиња се толку сочни и толку вкусни бидејќи прво се динстаат во сос од пиво, а потоа се пржат. Рецептот е многу едноставен, секој ќе може да ги направи. Откако ќе ги пробате, ќе ги правите постојано.

Состојки:

 • 600 гр мелено месо
 • 2 црн кромид
 • 2 јајца
 • 30 гр презла
 • бибер, сол, мајчина душица, ким, мелен пипер, оригано, магдонос
 • 4 компири
 • 150 гр пармезан сирење
 • 100 гр сирење
 • 1 лажица пченкарен скроб
 • 250 мл пиво
 • 30 мл маслиново масло

Подготовка:
Зачинете го меленото месо со сол, бибер, црвен пипер, ким, мајчина душица и магдонос. Додадете 1 помал кромид, јајца и презла. Добро измешајте, поклопете и оставете во фрижидер 1 час. Компирите и вториот кромид исечкајте ги поголеми, ставете ги во плех за печење, додадете 30 мл маслиново масло, пченкарен скроб, пармезан, сол, бибер, црвен пипер и оригано. Добро измешајте.

Згора на тоа ги редиме ќофтињата кои ги формираме од мелено месо, ставајќи парче сирење во средината. Додадете пиво, покријте ја тавата со фолија. Се пече во загреана рерна на 220°C 40 минути.

Откако ќе ја извадиме фолијата, ќофтињата ги премачкуваме со малку маслиново масло во кое сме раствориле 1/2 лажичка црвен пипер. Печете го садот на 200 ° C 15 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *