НАЈДОБРО РЕШЕНИЕ ЗА ЖОЛТИ ДАМКИ НА ТОАЛЕТ ШКОЛКАТА: Евтин трик за валкана бања

НАЈДОБРО РЕШЕНИЕ ЗА ЖОЛТИ ДАМКИ НА ТОАЛЕТ ШКОЛКАТА: Евтин трик за валкана бања

Со бактерии и влажен воздух, бањите и тоалетите се едни од највалканите места во речиси секое домаќинство, а речиси ниту една тоалетна школка не останува без жолти дамки.

За среќа, обожавателите на г-ѓа Хинч ги споделија своите трикови за нивно отстранување за вашите тоалетни седишта повторно да блескаат како нови.

Г-ѓа Хинч, чие вистинско име е Софи Хинчклиф (32), долго време е омилена меѓу колегите ентузијасти за чистење, со околу 4,5 милиони следбеници на Инстаграм. Таа се прослави пред неколку години со разни трикови во домаќинството, а сега нејзините обожаватели почнаа дури и да чистат страници на социјалните мрежи.

Во една таква група, советите и триковите на г-ѓа Hinch Cleaning на Фејсбук, еден член побара совет: „Како да го отстраните пожолтувањето од подот во бањата? Изгледа толку лошо и немам идеја како да се ослободам од него. И не би сакал да купам нов“.

Тоалетното седиште е местото што најмногу доаѓа во контакт со луѓето, па затоа е важно да се чува чисто и хигиенско. Често изложена на урина која понекогаш може да падне на даската, со текот на времето таа се покрива со непријатни жолти дамки и непријатни долготрајни мириси.

Ефтино решение
За среќа, објавата набрзо беше преполна со предлози, а повеќето луѓе препорачуваат комбинации од оцет и сода бикарбона за тоалетните седишта да блескаат како нови.

„Мојата даска беше толку лоша што користев комбинација од алкохолен оцет и сода бикарбона за да ги отстранам сите дамки. Испадна дека е толку евтин трик и изгледа како нов“, откри една личност.

Споделувајќи ги своите трикови, Џенис Колинс напишала: „Користем половина шолја сода бикарбона со доволно оцет за да направам паста и да ја намачкам преку тоалетната школка, покривајќи ги двете страни. Потоа го оставив така 20 минути и со мек сунѓер ги отстранив жолтите дамки“.

Ен Фостер се согласи и советуваше: „Направете паста од сода бикарбона и оцет за да помогнете да се отстранат дамките. Задолжително користете топла вода бидејќи така полесно ќе ги отстраните жолтите дамки“, пишува The Sun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *