МОЌЕН ЧИСТАЧ НА ОРГАНИЗМОТ ОД 3 СОСТОЈКИ, ПИЈТЕ ПОЛА ЧАША ПРЕД ПОЈАДОК: Ќе се преродите!

МОЌЕН ЧИСТАЧ НА ОРГАНИЗМОТ ОД 3 СОСТОЈКИ, ПИЈТЕ ПОЛА ЧАША ПРЕД ПОЈАДОК: Ќе се преродите!

Овошјето, зеленчукот и зачините уште од античко време се користат во народната медицина за подготовка на разни пијалоци.

Познато е дека доколку сакате да го зајакнете имунитетот, направете детоксикација… само измешајте неколку намирници кои се полни со витамини, минерали и други хранливи материи. Напитокот направен од дуња, јаболка, ѓумбир, лимон, јогурт и вода е одличен напиток кој ќе го прочисти вашиот црн дроб и ќе ги уништи лошите бактерии.

Секое овошно дрво има своја предност, а на пример дуњата. поволно делува на работата на цревата и спречува заразни болести, а благодарение на пектинот помага и за намалување на крвниот притисок и холестеролот. Луѓето често ја нарекуваат дуњата „кралица на есента“, а чајот направен од ова овошје благотворно делува на проблемите со дишењето, ја смирува кашлицата, засипнатоста и ги ублажува симптомите на бронхитис.

Исто така, го зајакнува имунитетот и го чисти црниот дроб. Јаболката, како дуњата , имаат многу придобивки за нашиот организам.како на пр да не одржуваат сити подолго време бидејќи се полни со вода и растителни влакна, но бројни студии покажале и дека го намалуваат ризикот од бројни срцеви заболувања, бидејќи поради хранливите состојки што ги содржат, го намалуваат лошиот холестерол и ги зајакнуваат коските и ги прават повеќе отпорни.

Многу лекови можат да го оштетат желудникот, а се покажа дека јадењето јаболка го штити ткивото на желудникот така што го обложува со влакна. Ништо помалку ефикасен е ѓумбирот, а познат е по зајакнување на имунитетот, ублажување на настинки, помагање при слабеење…

Состојки:

  • 1/2 дуња
  • 1 јаболко
  • малку ѓумбир
  • сок од 1/2 лимон
  • 2 лажици јогурт
  • 250 мл вода

Подготовка:
Дуњата исечкајте ја на помали парчиња, како и јаболкото. Излупете го и исечете го ѓумбирот, па сè ставете во блендер. Додадете сок од лимон, јогурт и вода. Добро измешајте.

Пијте една чаша половина час пред појадок и една чаша час по вечерата, 3 пати неделно. Заедно со овој пијалок, треба да пиете многу вода.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *