ЕВЕ КАКО САМИ ДА ГО ИСПЕРЕТЕ ТЕПИХОТ ЗА ДА ГО НАПРАВИТЕ КАКО НОВ: Многу е ЛЕСНО и СИТЕ ГО ИМАТЕ ОВОЈ ПРОИЗВОД ВО ВАШАТА КУЈНА

ЕВЕ КАКО САМИ ДА ГО ИСПЕРЕТЕ ТЕПИХОТ ЗА ДА ГО НАПРАВИТЕ КАКО НОВ: Многу е ЛЕСНО и СИТЕ ГО ИМАТЕ ОВОЈ ПРОИЗВОД ВО ВАШАТА КУЈНА

Понекогаш истураме кафе , вино или чај, а детските боички или мастилото за хемиско пенкало завршуваат на тепихот.

Постои генијален трик кој можете да го примените во таа ситуација и вашиот тепих ќе блесне како штотуку да сте го донеле од професионално перење .

Се разбира, тоа е сода бикарбона. Вашиот тепих ќе мириса прекрасно и ќе биде чист како солза.

Состојки и примена:
Откако ќе направите смеса за чистење според упатствата за шампонот за теписи, додадете две чаши сода бикарбона во водата. За поубав мирис додадете 20 капки етерично масло од лаванда, 8 капки есенцијално масло од рузмарин и половина шолја оцет.

Убаво измешајте ги состојките за добро да се соединат. Без да нанесете многу вода на тепихот, исчистете го тепихот темелно со четка за под. Откако ќе го измиете и исушите темелно, темелно исчистете го со правосмукалка. Ќе мириса убаво и ќе биде исто како ново, никој нема да препознае дека е стар.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *