Празниците завршија, но продолжете да го славите животот: 10 совети како секој ден да го направите исполнет со среќа

Празниците завршија, но продолжете да го славите животот: 10 совети како секој ден да го направите исполнет со среќа

Јануари има свој јасен тек: денови и ноќи посветени на славење, одлучување, радост поради новите 365 дена кои нудат нови шанси за се што сакаме.

И таа прва половина од месецот изгледа идилично, релаксирачко, но сите обврски многу брзо нè стигнуваат. Иако секој ден добиваме совети од сите страни да ја бараме среќата во малите нешта, понекогаш ни недостасува инспирација навистина да го направиме тоа. Но, ако застанеме, гледаме наоколу со целосно отворено срце и го истражуваме светот околу нас, ќе сфатиме дека тоа не е толку тешко.

Без да се стремите да бидете еден од оние кои ќе ви кажат дека е лесно да се исполни секој ден со среќа, ќе ви понудиме 10 совети за да можете да го постигнете, што со искуство го потврдивме.

Прославете го животот, секој ден, без исклучок. Дури и ако ништо не ви се случи за 24 часа, знајте дека сте привилегирани да бидете живи.

Дајте комплименти на другите. Нивната среќа ќе предизвика насмевка на вашето лице. Сигурни сме дека и вие се чувствувате убаво и вредно кога ќе добиете комплимент од блиски или непознати луѓе. Обидете се да дадете повеќе отколку што добивате.

Покажете сочувство. Колку пати сте посакале некој само да ве слуша искрено, со целосно внимание? Денес, бидете поддршката што некому му е потребна, поддржувајте ги луѓето кога ќе видите дека им требате затоа што тоа ќе му даде цел на вашиот ден.

Препуштете се на себе. Направете пауза дури и кога ви се чини дека нема време и имате многу работа. Сварете го омиленото кафе, истурете го во ретро шолји и уживајте во моментот. Нека трае колку сакате. Не брзајте никаде. Препуштете се и оставете го омилениот спој на кафе, познато по силната арома и полн вкус, да ви ги врати најубавите спомени, кои ќе ги збогатат вашето утро, пладне и вечер.

Смејте се. Насмевката ги активира хормоните на среќата, предизвикувајќи пад на хормоните на стресот. Бидете отворени за искуства на кои вообичаено не обрнувате внимание, а кои, неочекувано, можат да ја исцртаат таа најубава крива линија на вашето лице – насмевка.

Најдете цел во секој ден. Кога ќе ги отворите очите наутро, запрашајте се што ве мотивира да станете од кревет. Можеби си успешна во својата професија, најнежната мама и најљубената сопруга, поддршка за другарките, можеби го правиш најдоброто кафе во соседството… Прифати ја таа цел што ти дава сила и држете се до неа. Станете со насмевка и подгответе се за работа, бакнете ги детето и сопругот, посакајте им убав ден на пријателите, поканете го соседот на кафе. Бидете нераскинлива врска што ги обединува и ги држи саканите заедно.

Одете на непланирано патување. Дури и ако таа авантура е оддалечена само неколку километри од вашиот дом, ќе ви ги опушти умот и телото и ќе ве доведе во состојба на смиреност која благотворно влијае на вашето здравје. Одете на места кои не се секогаш ваш прв избор и од кои не очекувате многу. Никогаш не знаете какви изненадувања ве очекуваат таму. Не чекајте зима и лето за да си дозволите одмор. Понекогаш само еден викенд на село, далеку од вревата и брзањето, ќе ве ресетира и ќе ви ја врати силата.

Правите грешки, Те прават посилен. Ве прават отпорни на страв. Само размислете колку е значајно тоа. Научете да не сфаќате сè толку сериозно и не обидувајте се да правите сè совршено. Во ред е да се шегувате со грешките што ги правите бидејќи така созревате и станувате посилни.

Повикајте ги родителите и кажете им колку ги сакате. Тие треба да го слушаат секој ден, а можеби сè уште не сте свесни колку ви е потребно.

Грижете се за себе. Никој нема да го направи тоа подобро од тебе. Одете на редовни контроли, вежбајте ако ви се допаѓа, ако не – барем истегнувајте се секој ден. Обидете се да имате урамнотежена исхрана. Опкружете се со луѓе кои ве прават среќни и не се задоволувајте со ништо помалку. Повторете си дека вредите и го заслужувате само најдоброто.

Не гарантираме дека животот ќе ви се прероди ако секој ден пополнувате една од ставките на нашата листа, но знаеме дека ќе се чувствувате посреќни и дека насмевката често ќе го краси вашето лице, дури и по завршувањето на празниците. Не ти треба новогодишна ноќ за да бидеш среќен, ти треба самиот себе, среќен со себе. Сè друго само доаѓа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *