АКО СЕКОЕ УТРО ЈАДЕТЕ МЕД И ОРЕВИ, ОЧЕКУВАЈТЕ ГО ОВА ЗА 2 НЕДЕЛИ: Резултатот ќе ве собори од нозе

АКО СЕКОЕ УТРО ЈАДЕТЕ МЕД И ОРЕВИ, ОЧЕКУВАЈТЕ ГО ОВА ЗА 2 НЕДЕЛИ: Резултатот ќе ве собори од нозе

Медот и оревите во комбинација уште од античко време се користат како коктел од витамини и антиоксиданси. Познати се бројни здравствени придобивки од овој препарат во исхраната и негата на кожата. Сепак, телото не треба да консумира повеќе од 100 грама од оваа смеса дневно.

Медот е ризница на минерали и витамини
Медот содржи дури 180 супстанции, меѓу кои се најважните витамини, природни шеќери и фитохемикалии. Исто така, 31 минерал (покрај фосфор, магнезиум, калциум и калиум). Медот има силни антиоксидантни и антиинфламаторни својства.

Интересно е што неговиот состав содржи и соли на многу соединенија како што се калиум, калциум, железо, натриум, магнезиум, сулфур и хлор. Тие соли, инаку, можат да придонесат за процесот на создавање црвени крвни зрнца. Содржината на линолеинска киселина е важна за здравјето на кардиоваскуларниот систем, за посилно срце, намалување на масните наслаги во крвните садови и регулирање на покачен крвен притисок.

Медот содржи витамини од групата Б, Е, А, како и витамин Ц. Доколку го консумирате редовно и во препорачани количини, ја подобрува плодноста и го подобрува варењето. Го зајакнува нервниот систем и го детоксицира телото, заштитувајќи го од штетните материи од околината. За инфекции на усната шуплина и подобро здравје на непцата и забите се препорачува џвакање пчелно саќе.

Разликата во телото ќе ја почувствувате по две недели и ќе забележите дека сте стекнале неверојатна сила во мускулите.

Оревите содржат алфа-линолеинска киселина (ALA), една од групата омега-3 масни киселини. Овој вид на овошје содржи повеќе од тие добри масти од која било друга фамилија коскесто овошје. Внесувањето на АЛА во организмот влијае на намалување на телесните масти, регулирање на телесната тежина и елиминација на вишокот течности. Освен тоа, оревите се богати со растителни влакна, протеини, голема количина манган и нешто помалку железо, магнезиум, калциум и витамини од групата Б. Манганот е важен минерал кој влијае на јачината и густината на коските.

Медот и оревите го зајакнуваат имунитетот, ефектот е посилен ако додадете лимон и бадеми

Витамините, минералите и хранливите состојки од оваа комбинација се вистинска енергетска бомба која го зајакнува имунитетот и го зајакнува целокупното здравје. Ќе бидете поотпорни на настинки, брзо ќе го вратите нивото на изгубена енергија после вежбање и ќе го држите под контрола крвниот притисок. Ако во оваа смеса додадете малку лимон и бадеми, ќе ја зголемите нејзината и онака исклучителна вредност.

Витаминот Ц од лимонот, покрај додавањето на антиоксиданси, ќе го зголеми искористувањето на минералите, другите витамини, протеините, јаглехидратите и корисните масти. За луѓето кои патат од хроничен замор или се исцрпени од некоја болест, овој коктел ќе значи ефективно враќање на силата и енергијата. Исто така, ќе помогне при атеросклероза, главоболка или несоница.

Како да го подготвите овој природен препарат
За овој еликсир наменет пред се за зајакнат имунитет потребни ви се половина килограм багрем или ливадски мед, половина килограм мелени ореви и еден цел лимон. Добро измијте ја кората од лимон, изрендајте ја и исцедете го лимонот.

Соединете ги сите состојки, а по желба можете да додадете и една рака бадеми. Тие, со сите свои корисни својства (витамин Е, антиоксиданси), само ќе го подобрат ефектот на оваа исклучително здрава смеса. Оревите, се разбира, можат да бидат и на половини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *