Во млекото ставете едно чешне лук. За само една недела го чисти организмот од 10 подмолни болести

Во млекото ставете едно чешне лук. За само една недела го чисти организмот од 10 подмолни болести

Многу се пишуваше и зборуваше за тоа дали во аптеките има алтернативи за скапите и често не многу ефикасни лекови, кои ни ги препишуваат матичните лекари и специјалистите.

Дефинитивен одговор на ова прашање е тешко да се даде, но апсолутен факт е дека испробаните трикови на народната медицина често прават совршена работа, како во превенцијата, така и во лекувањето на еден куп болести. Ова е особено точно во случаите кога станува збор за методи кои биле тестирани со текот на времето и дошле до нас откако нашите предци успешно ги применувале со векови.

Денеска ќе ви претставиме генијален трик од времето на старите Македонци, кој помага при 10 подмолни болести, кои, за жал, пречесто ни доаѓаат.

Тајната на неговата лековита моќ лежи во мешањето на лукот и млекото. Оваа комбинација на прв поглед ни изгледа чудна, но не ја спречува да биде исклучително ефикасна.

Потребни ни се 10 мелени чешниња лук, половина литар млеко, 3 лажици бел шеќер и 250 милилитри вода. Млекото и водата ставете ги на шпорет во тенџере и додадете го издробениот или ситно сечканиот лук. Важно е оганот да биде умерен. Во смесата се додава шеќерот со постојано мешање. вака добиениот медицински пијалок треба да се пие топол (не врел).

Со текот на годините, докажано е дека млекото од лук има впечатливо добро дејство и по една недела земање е од непроценливо значење кај следните болести:

ја ублажува кашлицата (во овој случај може да се додаде малку куркума); го регулира нивото на холестерол во телото; ериозно го ублажува артритисот; третира астма; спречува формирање на згрутчување на крвта; го прекинува развојот на пневмонија; нè спасува од несоница; ја подобрува работата на дигестивниот систем; го ублажува ишијасот; помага против импотенција;

Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *