СИТЕ НИЕ ГО ЈАДЕМЕ ОВОЈ ОТРОВ, А ТОЈ Е СТО ПАТИ ПОЛОШ ОД ШЕЌЕРОТ: Оваа НАМИРНИЦА НЕ УНИШТУВА СЕКОЈДЕН

СИТЕ НИЕ ГО ЈАДЕМЕ ОВОЈ ОТРОВ, А ТОЈ Е СТО ПАТИ ПОЛОШ ОД ШЕЌЕРОТ: Оваа НАМИРНИЦА НЕ УНИШТУВА СЕКОЈДЕН

Шеќерот не само што ги уништува забите и предизвикува зголемување на телесната тежина.
Просечниот возрасен човек јаде најмалку две лажици дневно повеќе од препорачаната количина, а голем дел од тоа доаѓа од шеќерот скриен во преработената храна.

Шеќерот не е единствената причина за расипување на забите: шеќерот, а не мастите е виновен за модерната епидемија на дебелина. Шеќерот не само што е полн со калории, туку е штетен бидејќи ги менува клучните процеси и нивото на хормоните во телото.Сепак, постојат намирници во кои има поопасни работи од шеќерот.

Транс масти
Транс мастите се незаситени масни киселини и тие се формираат при индустриското стврднување на оригинално здравото растително масло. Дури и ако маслото се загрева долго време и на високи температури, се формираат транс масти – особено кога храната се подготвува во фритеза. Доколку често ги консумирате овие масти, тие можат да бидат многу штетни за вашето здравје, бидејќи го зголемуваат нивото на лошиот холестерол во крвта.

Нитритна сол за сушење месо
Производителите на храна користат нитритна сол за да го исушат месото за подолго да ги зачуваат високо преработените меса како шунка, сланина и салама.

Во исто време, на овој начин е можно да се подобри аромата и вкусот. Оваа мешавина од кујнска сол, калиум-нитрит и натриум-нитрит ќе ја препознаете по ознаките Е-249 и Е-250.

Вештачки бои
Многу намирници содржат вештачки бои за да бидат привлечни за окото на потрошувачот. Иако боите служат за привлекување на потрошувачот, тие воопшто не се здрави и треба да се избегнуваат како целина.

Конзумирањето шеќер може негативно да влијае на вашето здравје во многу области, вклучувајќи дијабетес, дебелина и срцеви заболувања. Доколку се грижите за себе и сакате да се заштитите од негативните аспекти на шеќерот, ви нудиме пет природни алтернативи.

А знаете ли што е здрава замена за шеќер?
Големи количества шеќер може да се најдат во многу храна, како што се газираните и негазираните сокови, јогуртите со вкус, житариците, речиси секој вид преработена храна, сосовите, виршлите, месни производи и разни видови храна што можеме да ги купиме во пекара, како и многу други. Дури и ако избегнувате десерт, често ќе консумирате шеќер.

Засладувачите со нула калории се многу популарни во диеталните производи, а веќе неколку години во индустријата за храна и пијалаци, студиите покажуваат дека тие можат да бидат сојузник во процесот на слабеење.

Овие засладувачи ќе ги задоволат вашите желби за слатки заби:

Кокосов шеќер
Исто така познат како кокосова палма шеќер, тој доаѓа од сокот на цветот од кокос. Се вари побавно од обичниот шеќер, добро влијае на нивото на шеќер во крвта и го подига нивото на енергија во организмот. Содржи калиум, магнезиум, цинк и други минерали, како и витамини Б1 и Ц. Има благ вкус на карамела.

Јаворов сируп
Истражувањата покажуваат дека јаворов сируп содржи најмалку 54 различни хранливи соединенија. Некои од нив се користат за спречување на дијабетес, рак и воспаление. Ова се однесува на чист јаворов сируп, а не на пченка или друг сируп со вкус на јавор. Можете да го користите со скара, како прелив за салати и секако како додаток на палачинки.

Стевиа
Се користат листовите на грмушката од стевиа од Латинска Америка. Овој засладувач содржи витамини, минерали и антиоксиданси, а нема калории. Исто така, не го зголемува нивото на шеќер во крвта. Засладете ги пијалоците или храната со течна или прашкаста стевиа. Користете мала количина од оваа билка бидејќи е 400 пати послатка од шеќерот.

Црн засладувач
Нуспроизводот од преработката на шеќерот, кај нас попознат како Малтекс, содржи железо, магнезиум, минерали и витамин Б6. Тоа е природен лаксатив. Се користи во рецепти кои содржат глазура и во слатки и како глазура за мисирка и пилешко.

Мед
Освен што содржи неколку витамини и минерали, необработениот мед е добар во борбата против бактериите и вирусите и може да ја ублажи кашлицата, болките во грлото и другите респираторни инфекции. Пијте го во топли напитоци, јадете го со тост, во овесна каша, во салати или во путер од кикирики. Дозирана, само за да и дадете сладок вкус на вашата омилена храна.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *