СЕКОЈА КУЌА ТРЕБА ДА ГО ИМА ОВА МАСЛО: Многу е добро за кожата, но и за здравјето на жените

СЕКОЈА КУЌА ТРЕБА ДА ГО ИМА ОВА МАСЛО: Многу е добро за кожата, но и за здравјето на жените

Надалеку познатото масло од кантарион се добива од растение кое сите го знаеме.Се вели дека не постои болест, и физичка и психичка, на која ова масло нема благотворно дејство.

Од кожни болести и оштетувања до психолошки проблеми, маслото од кантарион ќе се грижи за тоа што ве мачи.

Кантарионот се бере во текот на мај и јуни, а неговите прекрасни жолти цветови и листови содржат етерично масло кое можете да го користите како природен лек за разни болести, а ова се некои од нив:

  • изгореници
  • чирови
  • лузни
  • ревматизам
  • гифт
  • проблеми на психата

Покрај тоа, многу добро влијае на нашето расположение.Маслото од кантарион има антибактериско и антивирусно дејство, а истражувањата покажале дека делува и на депресијата, па дури и на сезонската депресија, бидејќи ги усогласува нивоата на хормоните серотонин и допамин.

За проблеми со кожата
Маслото од кантарион е одличен избор како лек за проблеми со кожата, бидејќи има антибактериско дејство, раните побрзо ќе зараснат, а можете да лекувате и изгореници од прв степен.

Но, не се советува да го користите кога одите на сончање бидејќи може да ја зголеми шансата за црвенило и изгореници на кожата.Се користи на кожата со мачкање на одредено место, но не го ставајте на оние рани кои се уште крварат.

За здраво варење и воспаление
Може да се користи и кога имате стомачни болки, воспаление на јајниците, но и за болни бубрези и против дијареа.

Многу е добар и за масажа
Маслото од кантарион е исклучително погодно за масажи, а ќе помогне дури и при болки во распаѓање.

Можете да го земате и орално два пати на ден, додека чајот од кантарион е исклучително корисен и за болки во грбот предизвикани од напнатост.

За притиснат нерв
За нервна болка, односно за стегани нерви, ставете две до три капки масло од кантарион во две лажици маслиново или бадемово масло и нанесувајте го на болното место на секои три часа.

За болка во увото
Маслото од кантарион помага и при болки во ушите, а можете да го користите и самостојно, односно едноставно да го испуштите во увото и да го затворите увото со парче памучна вата.

Нагласено е дека не треба да ставате кантарион, како и секое друго масло, во уво доколку веќе има исцедок бидејќи тоа може да ја влоши ситуацијата.

Подгответе го вашето масло од кантарион веднаш штом оваа моќна билка ќе почне да цвета.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *