ПОДГОТВЕТЕ СЕ НАВРЕМЕ: Чини 40 денари и е ДОКАЖАН лек за ЗИМСКИ ИМУНИТЕТ, го заштитува организмот и белите дробови

ПОДГОТВЕТЕ СЕ НАВРЕМЕ: Чини 40 денари и е ДОКАЖАН лек за ЗИМСКИ ИМУНИТЕТ, го заштитува организмот и белите дробови

Како здраво и убаво тело, имунитетот не се гради преку ноќ. Потребно е време и усвоени здрави навики за да се зајакне и подигне.

Токму затоа сега е вистинското време да се размисли за ова, имајќи предвид дека доаѓа постудениот период од годината кога најактивни се вирусите, грипот и другите нарушувачи на здравјето.

Во Русија со векови, во зима и пред зимата, се јаде цвекло, за кое е докажано дека е вистинска витаминска бомба. Цвеклото е еден од најдобрите природни онкопротектори. Содржи бетаин – активна супстанција која го запира развојот на одредени видови тумори.

Врз основа на сокот од цвекло, синтетизиран е антиканцерогениот препарат антозим, кој ја покажа својата ефикасност во лекувањето на пациентите по терапија со зрачење.

Сокот од суровo цвекло најчесто се користи во лекување на тумори на белите дробови, желудникот и мочниот меур. Покрај тоа, на пациентите им се препорачува да консумираат најмалку 200 g варено цвекло дневно.

Сепак, прсканиот и модифициран зеленчук одгледуван во оплодена почва не смее да се користи за правење лекови и јадења за време на третманот.

Рецепт за сок
Излупеното сурово цвекло изрендајте го и исцедете го сокот преку газа. Оставете го напитокот да отстои 2 часа во фрижидер, па дури потоа можете да го консумирате.

Инаку, се препорачува да се зема 100 мл сок пет пати на ден половина час пред јадење и уште 100 мл навечер. Третманот трае најмалку една година.

Бидејќи чистиот сок од цвекло е тешко сварлив, можете да го измешате со исцеден сок од морков.
Сокот од цвекло не се препорачува за дијабетес, остеопороза, низок крвен притисок и болести на цревата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *