ОСЛОБОДЕТЕ СЕ ОД КАШЛИЦАТА СО ПИВСКИ СИРУП: Ви ја откриваме тајната за правење стар пивски сируп против кашлица…

ОСЛОБОДЕТЕ СЕ ОД КАШЛИЦАТА СО ПИВСКИ СИРУП: Ви ја откриваме тајната за правење стар пивски сируп против кашлица…

Ослободете се од упорната кашлица за само 24 часа со овој моќен сируп.Кашлицата може да биде вистински кошмар и може да трае со недели по настинката.

Дали знаевте дека можете да се ослободите од него за само еден ден и со помош на пиво?
Тоа е време кога сите се малку течени, лигави, кога сите кашлаат и киваат, а што и да се направи, не помага.

Ако и вие кашлате како што нема да видите утре, пробајте го овој рецепт за овој домашен сируп, сличен на шербетот, за кој ви се потребни буквално само две состојки.Дури и децата можат да го консумираат, а ќе ја реши иритирачката кашлица за само еден ден.

ЌЕ ВИ ТРЕБА:

  • 150 гр шеќер,
  • ½ l пиво.

СЕ ПОДГОТВУВА ВАКА:
Во тенџере на тивок оган растопете го шеќерот додека не се претвори во карамела.

Тргнете го од оган и истурете го пивото.
Сирупот вратете го во шпорет и мешајте додека не се соедини.Гответе помеѓу 15 и 20 минути додека сирупот не почне да личи на мед.Се трга од оган и се чува во стаклен сад.

СЕ ПРИМЕНУВА ВАКА:
Возрасните можат да земаат една лажица сируп дневно, а децата една кафена лажичка.
Една забелешка: Ако имате многу сува кашлица, додадете една лажичка суви листови од нане во сирупот.

Ослободете се од досадната кашлица со пивски сируп.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *